reklama
reklama

"Opaski życia" w Lublinie z ogromnym zainteresowaniem. Jest apel, żeby kupić więcej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Opaski życia" w Lublinie z ogromnym zainteresowaniem. Jest apel, żeby kupić więcej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiasto Lublin rozdaje seniorom tzw. opaski życia, które w przypadku zagrożenia, wzywają pomoc. Zainteresowanie nimi jest ogromne i przekroczyło planowaną do zakupu liczbę, co zauważył Marcin Nowak z Rady Miasta. Zaapelował, żeby w związku z tym zwiększyć kwotę na zakup opasek.
reklama

"SOS dla Seniora"

4 stycznia ruszyła rekrutacja do drugiej edycji programu "SOS dla Seniora”, w ramach którego osoby wymagające pomocy otrzymają opaski życia mające miernik tętna, czujnik upadku oraz czujnik zdjęcia i założenia opaski, lokalizator GPS. Zakładana na nadgarstek opaska wyposażona jest w przycisk alarmowy SOS umożliwiający połączenie głosowe z Centrum Teleopieki w razie wypadku.

Urządzenie bezpośrednio łączy się z pracownikami Centrum Teleopieki, którzy po otrzymaniu zgłoszenia udzielają adekwatnej pomocy wzywając odpowiednie służby i powiadamiając rodzinę. Mogą to być też osoby niespokrewnione. Jako osobę do kontaktu można wskazać sąsiada, znajomego, czy osobę posiadającą zapasowy klucz do mieszkania. Jeśli i ten kontakt nie przynosi rezultatu, pracownik CT wzywa służby ratunkowe. Senior, który nie odbiera połączenia jest lokalizowany za pomocą systemu GPS, w który jest wyposażona opaska. Żeby dostać opaskę trzeba m.in. mieć co najmniej 60 lat i być mieszkańcem Lublina.

reklama

Ogromne zainteresowanie opaskami życia

Marcin Nowak (klub radnych prezydenta Krzysztofa Żuka) napisał do prezydenta Żuka interpelację w sprawie zabezpieczenia w budżecie Lublina dodatkowej kwoty pieniężnej na zakup opasek życia. Na wstępie zaznaczył, że powodem prośby jest ogromne zainteresowanie programem. Już wiadomo, że liczba osób aplikujących o otrzymanie opasek ratujących życie, jest dużo większa (ponad 600) od liczby opasek zaplanowanych do zakupu ( 400 sztuk).

- Napływające kolejne zgłoszenia w formie mailowej i telefonicznej z całą pewnością powiększą jeszcze liczbę kolejnych seniorów zainteresowanych udziałem w tym przedsięwzięciu. Z jednej strony oczywiście pokazuje to trafność opracowanego programu, z drugiej jednak wymusza konieczność rozszerzenia go o dodatkowy zakup - napisał Marcin Nowak. 

reklama

Podkreślił, że po szczegółowych konsultacjach uzyskał informację, że zasadnym rozwiązaniem byłoby powiększenie tej liczby do 800 sztuk, co wiążę się z zabezpieczeniem kwoty ok. 200 tys. zł. - W sytuacji wszechobecnej pandemii, podjęcie przez Urząd Miasta działań w tym zakresie, stanowić będzie dodatkowy krok w kierunku ratowania życia osób w szczególnej grupie ryzyka. - czytamy w interpelacji.

Najpierw weryfikacja, potem decyzja czy trzeba więcej

Oficjalna odpowiedź jeszcze nie pojawiła się, ale Ratusz poinformował, że program faktycznie spotkał się z dużym zainteresowaniem, a potrzeby seniorów są priorytetm dla Miasta. Poza tym, rzeczywista ilość osób chętnych do otrzymania opaski, będzie znana po zakończeniu rekrutacji, czyli 18 stycznia. Potem nastąpi weryfikacja zgłoszeń i jak podkreśla Urząd Miasta - opierając się na doświadczeniu z poprzedniej edycji programu, zauważono, że nie wszyscy, którzy zgłosili chęć udziału, odebrali przynależne im opaski.

reklama

- Po weryfikacji zgłoszeń podejmiemy decyzję o ewentualnym zwiększeniu środków finansowych na ten program, w celu udostępnienia większej ilości opasek seniorom. Kwota 200 tys. złotych pozwoliłaby na zakup i użytkowanie do końca 2022 roku dodatkowych 200 opasek - mówi Izolda Boguta z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama