reklama
reklama

Odkryto relikty Baszty Czworobocznej przy ul. Jezuickiej w Lublinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Odkryto relikty Baszty Czworobocznej przy ul. Jezuickiej w Lublinie - Zdjęcie główne

foto Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Baszta Czworoboczna to pozostałość po fortyfikacjach miejskich Lublina, zachowana w tylnej części posesji przy ul. Jezuickiej 15 (dawna Trybunalska) w Lublinie. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że na jej terenie odkryto relikty baszty.
reklama

Dotychczas przypuszczano, że jej pozostałości znajdują się w strukturze budowlanej oficyny na tyłach posesji. Tymczasem jej podziemne relikty znaleziono za tylną elewacją ww. oficyny. Baszta przedstawiona została na panoramie Lublina - zawartej w monumentalnym, sześciotomowym dziele Brauna i Hogenberga pt. Theatrum praecipuarum totius mundi urbiurti. Na panoramie baszta pokazana jest w pobliżu Furty Gnojnej, blisko prezbiterium kościoła klasztornego oo. jezuitów (ob. katedralnego).

Piętrowa, nakryta dachem namiotowym posiadała dwie osie otworów w parterze i trzy na pierwszym piętrze. Najprawdopodobniej ta właśnie baszta została wymieniona w przywileju Stefana Batorego nadanego jezuitom w 1585 roku. Przywilej ów zezwalał na budowę zespołu jezuickiego poza murami miasta od południa wraz z pozwoleniem wykorzystania istniejących na tym odcinku kilku dzieł obronnych w tym Furty Jezuickiej, baszty półokrągłej i przedmiotowej basztki czworobocznej. Zakonnicy z czasem zamienili ową basztę w wieżę ustępową połączoną do kanału ściekowego.

10 lat wcześniej w 1575 roku, po wielkim pożarze Lublina na posesji Jezuicka 15, przyległej bezpośrednio do muru miejskiego w miejscu lokalizacji omawianej baszty określanej mianem Turricula Quadrata, została wzniesiona kamienica. W aktach miejskich po raz pierwszy odnotowana jest w 1598 roku. Posesja wraz z zabudową, pierwotnie własność osób prywatnych, w 1645 roku została włączona do kolegium oo. jezuitów i w rękach zakonników pozostawała do poł. XVIII wieku.

Jezuici zaadaptowali wnętrze kamienicy do własnych potrzeb mieszkalnych oraz na poziomie parteru, budynek skomunikowali z kościołem oraz szkołami jezuickimi. W rezultacie generalnego remontu, po pożarze z roku 1754, kamienica uzyskała ujednoliconą z kolegium jezuickim zewnętrzną szatę architektoniczną.

Budynek niedawno zmienił własność. Obecnie prowadzone są badania archeologiczne, w trakcie których odsłonięto, przy południowej ścianie oficyny, m.in. relikty baszty. Dodatkowo ustalono, że ściana oficyny posadowiona jest na fragmencie muru obronnego. Równolegle z pracami archeologicznymi prowadzone są badania architektoniczne i konserwatorskie, w trakcie których zostaną zlokalizowane kolejne pozostałości baszty oraz systemu umocnień Lublina.

Wnioski z badań będą uwzględnione w przygotowywanym projekcie budowlanym remontu zabudowy posesji. Wszystkie cenne dla historii miasta relikty zostaną zachowane i wyeksponowane.

Przy okazji badań odkryto szereg cennych zabytków ruchomych, w tym: nowożytne numizmaty monety, plomby towarowe, pieczęć herbowa, nowożytna kłódka o nietypowej formie, ozdobne kucia nowożytnych sakiew.

Badania jeszcze trwają. Po ich zakończeniu konserwator przedstawi szczegóły, pokazując m.in. pozyskane zabytki ruchome.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama