reklama
reklama

Nowy mural w Lublinie. To największe antysmogowe malowidło w mieście

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: LW Bogdanka

Nowy mural w Lublinie. To największe antysmogowe malowidło w mieście - Zdjęcie główne

Nowy mural w Lublinie | foto LW Bogdanka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaNa jednym z budynków w dzielnicy Tatary powstał antysmogowy mural LW Bogdanki.
reklama

Zakończono malowanie największego w Lublinie antysmogowego muralu. Malowidło o formacie 400 m2 jest na elewacji budynku przy ulicy Montażowej 13, w dzielnicy Tatary. Zaprojektowane zostało przez artystkę Ewę Podlodowską, a wykonane przez ekspertów od street artu z firmy Lublov. Mural sfinansowało w całości LW „Bogdanka” S.A. w ramach obchodów 40-lecia wydobycia węgla w Bogdance.

- Umiejscowienie pracy „Kopalnia blisko natury” na elewacji budynku, którą można już oglądać od strony ul. Mełgiewskiej, ma symboliczne znaczenie. Będzie ona widoczna przy wyjeździe z Lublina w stronę Łęcznej i Bogdanki. Mural nawiązuje do Spółki i jej wartości, takich jak poszanowanie środowiska czy troska o otoczenie. Elementy graficzne muralu odnoszą się też do naszych działań społecznych w regionie w ostatnich czterech dekadach, stając się symbolem kopalni, czyli jednego z największych pracodawców na Lubelszczyźnie - powiedział Artur Wasilewski, zastępca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych LW Bogdanka.

reklama

Kompozycja jest utrzymana w stylistyce „płaskich”, starodawnych gobelinów. Do tego uwzględnia rozpoznawalne elementy z okolic Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Dzieło malowało 8 artystów z lubelskiej firmy Lublov, którzy pracowali nad nim przez 2 tygodnie.

- Nie było to łatwe zadanie. Po pierwsze, z uwagi na skalę, a po drugie, z uwagi na trudne warunki atmosferyczne w I połowie grudnia. Przy malowaniu zastosowaliśmy tzw. fotokatalityczne farby i powłoki. Zawierają one specjalne cząsteczki, które pod wpływem światła rozkładają szkodliwe substancje z atmosfery, m.in. tlenki azotu i lotne związki organiczne, a także neutralizują cząsteczki odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy - tłumaczy Cezary Hunkiewicz z firmy Lublov. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama