reklama
reklama

Ale odkrycie! Echo dawnej dzielnicy w pobliżu Zamku Lubelskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ale odkrycie! Echo dawnej dzielnicy w pobliżu Zamku Lubelskiego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaW trakcie prac w pobliżu Zamku Lubelskiego odkryto pozostałości dawnej zabudowy lubelskiej przedwojennej dzielnicy żydowskiej.
reklama

W trakcie wykonywania podziemnej stacji transformatorowej w wykopie budowlanym, na głębokości około 1,30 m, odkryto pozostałości dawnej zabudowy lubelskiej przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Miało to miejsce na działce gruntu w rejonie ulic Zamkowej i Podwale w Lublinie.
 
- Odsłonięto fragmenty ceglanych fundamentów murów, zasypane gruzem podpiwniczenia, oraz historyczne nawarstwienia ziemne i zabytki ruchome datowane na XVII-XVIII wiek. Z uwagi na konieczność właściwej eksploracji i dokumentacji odkrytych zabytków LWKZ wstrzymał roboty budowlane i nakazał przeprowadzenie badań archeologicznych w niezbędnym zakresie - poinformował w poniedziałek (28 kwietnia) Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Wstępne rozpoznanie pozwala przypuszczać, iż odkryte relikty wiązać można z zabudową dawnej dzielnicy żydowskiej w Lublinie zwanej Podzamczem. Najpewniej jest to część fundamentowa budynków zlokalizowanych na tyłach nieistniejącej obecnie kamienicy przy ul. Zamkowej 5, położonej w obrębie dawnego Podzamcza. Na relikty ścian, fundamentów oraz piwnic tej kamienicy natrafiono w 2012 r. podczas nadzorów archeologicznych nad pracami ziemnymi związanymi z budową szaletu.
 
LWKZ wyjaśnia, że zabudowa dawnej dzielnicy żydowskiej koncentrowała się w sąsiedztwie Starego Miasta i wokół wzgórza zamkowego. Jej początki sięgają XV wieku. Dzielnica funkcjonowała do czasów II wojny światowej. W latach 1942 i 1943 przeprowadzona została przez Niemców jej likwidacja. Wyburzano budynki stanowiące zabudowę tego rejonu Lublina. Ruiny po nich widoczne były jeszcze do 1954 roku. Wtedy przeprowadzono prace polegające m.in. na likwidacji gruzowisk i zasypywaniu piwnic.
 
 
- Z tego względu, podczas robót budowlanych realizowanych w tym rejonie, odsłaniane są pozostałości poszczególnych budynków związanych z dawną dzielnicą żydowską. Dziękujemy za udostępnienie dokumentacji fotograficznej P. Jackowi Tkaczykowi z Pracowni Archeologicznej Archeja prowadzącemu nadzory archeologiczne i badania w związku z wykonywaną inwestycją na terenie dawnego Podzamcza. O wynikach dalszych prac wykopaliskowych będziemy informować - podsumowunje LWKZ.
 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo