Reklama

Reklama

Negocjacje Kontraktu Programowego na lata 2021-2027 dla Lubelszczyzny. Chodzi miliony z Unii Europejskiej

Opublikowano: 2 kwietnia 2021 05:00
Autor: oprac. Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Władze województwa uczestniczyły w spotkaniu z wiceministrem Funduszy i Polityki Regionalnej. Tematem były negocjacje Kontraktu Programowego dla Województwa Lubelskiego. Chodzi o Fundusze Europejskie na najbliższe lata.

Reklama

Negocjacje Kontraktu Programowego na lata 2021-2027

W Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie w czwartek (1 kwietnia) odbyła się wideokonferencja z udziałem marszałka Jarosława Stawiarskiego oraz wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemara Budy. Tematem były negocjacje Kontraktu Programowego dla Województwa Lubelskiego. Chodzi o Fundusze Europejskie na lata 2021 -2027.

Pod koniec stycznia władze województwa lubelskiego negocjowały Umowę Partnerstwa - najważniejszy dokument określający w co region zainwestuje Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. Określono tam, że Lubelskie na realizację nowego programu regionalnego ma do dyspozycji 1,768 mld euro. Teraz odbywały się negocjacje założeń Kontraktu Programowego – dokumentu, który szczegółowo określa kierunki i warunki dofinansowania oraz priorytetowe przedsięwzięcia realizowane w ramach przyszłych regionalnych programów oraz jest szansą na pozyskanie dodatkowych środków z Polityki Spójności na lata 2021-2027. Zawarcie Kontraktu Programowego stanowi podstawę do negocjacji programu na lata 2021-27 z Komisją Europejską. Wskazuje m.in. maksymalną kwotę dofinansowania programu środkami pochodzącymi z funduszy UE lub z budżetu państwa oraz minimalną kwotę wkładu krajowego niezbędną do jego realizacji (którą zapewnia samorząd województwa ze środków własnych lub środków beneficjentów). Kontrakt określa kierunki i warunki dofinansowania służące realizacji Umowy Partnerstwa zarówno w zakresie polityki spójności jak i planowanych przedsięwzięć priorytetowych.

- Fundusze Europejskie są od lat kołem zamachowym gospodarki naszego regionu, dlatego rozmawiamy o zwiększeniu środków dla Lubelskiego. Chodzi o dodatkowych blisko 750 mln euro. - tłumaczy Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego.

Negocjują dodatkowe środki

Kwota programu dla województwa lubelskiego przewidziana w Umowie Partnerstwa to 1,768 mld EU. Daje to alokację wg. średniego kursu EUR (z ostatnich 24 miesięcy - EBC) na poziomie 7,758 mld zł. Zarząd województwa opracował propozycje, które pozwolą na pozyskanie dodatkowych środków dla regionu. W "puli do wzięcia” na lata 2021-2027 (dla 16 województw) jest 7,104 mld euro. Lubelskie przygotowało propozycje, które zwiększają obecny zakres dofinansowania z UE o kwotę 744,78 mln euro. Licząc kwotę przeznaczoną w ramach Umowy Partnerstwa oraz dodatkowych środków o jakie stara się województwo w ramach Kontraktu Programowego daje to kwotę blisko 2,513 mld euro.

Rekomendacje jakie Lubelszczyzna wskazała do dodatkowego wsparcia w ramach Kontraktu Programowego zawierają 12 indywidualnie określonych przedsięwzięć priorytetowych. Znajdują się tam działania dotyczące: uzupełnienia zasobu geodezyjnego regionu, marketingu gospodarczego województwa oraz usuwania azbestu. Pomyślano też o inwestycjach tj.: Green Human Space - Międzynarodowe Centrum Rozwoju Zielonych Technologii z Kompleksem Muzealno-Wystawienniczym (2 przedsięwzięcia) oraz modernizacji Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. Kolejny ważny obszar ujęty w propozycjach Zarządu Województwa to wsparcie dwóch jednostek ochrony zdrowia: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. J. Dukli w Lublinie (3 przedsięwzięcia) oraz Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Prof. M. Kaczyńskiego w Lublinie. Rekomendacje zawierają również realizację przedsięwzięcia o nazwie "Roztocze - Kraina Rowerów” i działanie polegające na dostosowaniu Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do zmian klimatycznych.

Rekomendacje zawierają również realizacje projektów w ramach: polityki senioralnej (EFS+); funkcjonowania i rozwoju Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży; konkursu dla partnerstw z obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją (kultura, turystyka) - bez rewitalizacji; konkursu dla gmin województwa lubelskiego zagrożonych trwałą marginalizacją  (rewitalizacja); konkursu dla miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze województwa lubelskiego wyznaczonych w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego (rewitalizacja).

Poza tym, pprzewidziano zwiększenie alokacji na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne 17. miejskich obszarów funkcjonalnych (ośrodka wojewódzkiego, 4 ośrodków subregionalnych oraz 12. ośrodków lokalnych).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.