reklama
reklama

Naukowczynie Politechniki Lubelskiej nagrodzone na zagranicznej wystawie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Naukowczynie Politechniki Lubelskiej nagrodzone na zagranicznej wystawie - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Dwa złote medale i nagrodę specjalną przywiozły z Międzynarodowej Wystawy Kobiecych Wynalazków w Korei naukowczynie z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.
reklama

Nagrodzone to dr inż. Aneta Tor-Świątek i dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska. Z kolei celem samego konkursu była promocja wynalazków, których autorami są kobiety. W 15. edycji zaprezentowano 318 rozwiązań z ponad 30 krajów.

Politechnika Lubelska zaprezentowała na wystawie wynalazki dotyczące sposobu wytwarzania folii mikroporowatej oraz połączenia zatrzaskowego.

- Takie wystawy, jak ta w Korei są doskonałą okazją, by podkreślić rolę kobiet w świecie nauki. Rzadko zastanawiamy się, korzystając z jakiegoś urządzenia, kto go stworzył. Okazuje się, że w wielu przypadkach wynalazcami tych urządzeń były właśnie kobiety, które dzięki swojej kreatywności i odwadze zmieniły i zmieniają naszą rzeczywistość. Doskonałym przykładem są wynalazki zaprezentowane przez nasze badaczki w Seulu. Zostały one bardzo wysoko ocenione przez jury, które uznało je za jedne z najbardziej kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań - mówi rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater.

Sposób wytwarzania folii mikroporowatej, który opracowała dr inż. Aneta Tor-Świątek, otrzymał złoty medal oraz nagrodę specjalną.

- Otrzymana folia jest jednocześnie cienkościenna i mikroporowata z porami zamkniętymi. Folia ma zmniejszoną masę i właściwości antybakteryjne. Rozmieszczenie mikrosfer polimerowych jest w całym przekroju folii, bez naruszania jej ciągłości. Mikrosfery zmniejszają ilość zużytego tworzywa w procesie produkcji i przyspieszają proces degradacji. Folia może być stosowana w rolnictwie i ogrodnictwie do wykonania tuneli i opakowań - mówi o swoim wynalazku, dr inż. Aneta Tor-Świątek.

Natomiast połączenie zatrzaskowe to projekt dr inż. Magdaleny Zawady-Michałowskiej, który zdobył złoty medal. Współautorami wynalazku są: prof. Józef Kuczmaszewski, dr inż. Paweł Pieśko, dr inż. Ireneusz Zagórski, mgr inż. Michał Leleń i mgr inż. Tomasz Warda.

- Obecnie stosowane połączenia są czasochłonne i kosztowne, a także często wykorzystują elementy pośredniczące między łączonymi materiałami, takie jak nity i kleje. Wymagają również specjalnego oprzyrządowania. Połączenie zatrzaskowe jest alternatywą dla klejenia, nitowania, klinczowania, czy też zgrzewania tarciowego. Pozwala ono na łączenie elementów wykonanych z metalu, znajdujących szerokie zastosowanie w lotnictwie - wyjaśnia dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama