reklama
reklama

Naukowcy z UMCS w Lublinie z grantem Programu Horyzont 2020

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Naukowcy z UMCS w Lublinie z grantem Programu Horyzont 2020 - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaNaukowcy UMCS w Lublinie otrzymali finansowanie grantu w ramach Programu Horyzont 2020. Dzięki temu m.in. opracują model oczyszczania środowiska przy użyciu roślin. Budżet projektu to blisko 830 tys. zł.
reklama

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej - prof. Jaco Vangronsvelda i dr hab. Małgorzata Wójcik, prof. uczelni uzyskali finansowanie grantu w ramach Programu Horyzont 2020. Mowa o projekcie pt. „Bridging the gap between phytoremediation solutions on growing energy crops on contaminated lands and clean biofuel production” (“Budowanie mostu między fitoremediacją opartą na uprawie roślin energetycznych na zanieczyszczonych terenach, a produkcją czystego biopaliwa”).

- Dzięki środkom pozyskanym z projektu możliwa będzie produkcja czystego biopaliwa z wybranych gatunków roślin o wysokiej produkcji biomasy i bogatych w lignocelulozę (tzw. rośliny energetyczne), uprawianych na zanieczyszczonych terenach, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do obniżenia poziomu zanieczyszczeń i przywrócenia na tych terenach produkcji rolnej - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie. 

reklama

W pierwszym etapie projektu opracowany zostanie najbardziej optymalny sposób uprawy roślin energetycznych (np. miskantus, proso rózgowe, konopie przemysłowe) na zanieczyszczonych terenach, żeby uzyskać jak największej biomasy i obniżyć poziom zanieczyszczeń w glebie. Optymalizacja uprawy obejmie m.in. dobór odpowiednich technik agrotechnicznych, zastosowanie mikroorganizmów i innych biostymulantów stymulujących wzrost roślin i zwiększających ich tolerancję na zanieczyszczenia. Wynikiem ma być też zwiększenie pobierania przez rośliny zanieczyszczeń nieorganicznych (np. metali ciężkich) i degradacji zanieczyszczeń organicznych (np. ropopochodnych). W kolejnym etapie, opracowana będzie technologia pozyskiwania czystego, wolnego od zanieczyszczeń biopaliwa z otrzymanej biomasy roślinnej.

reklama

Uczelnia jest partnerem projektu koordynowanego przez CRES - Centre For Renewable Energy Sources and Saving Fondation z Grecji. Projekt będzie realizowany w konsorcjum składającym się z 20 podmiotów z następujących państw: Grecja, Holandia, Niemcy, Chiny, Włochy, Francja, Portugalia, Wielka Brytania, Indie oraz Kanada.

- Dzięki udziałowi w tej inicjatywie, nasza uczelnia zyska niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń badawczych z topowymi jednostkami z całego świata - dodaje rzecznik Adamska.

Budżet projektu dla UMCS wynosi niemal 183 tys. euro, czyli blisko 830 tys. zł. Projekt będzie trwał 4 lata, a jego rozpoczęcie planowane jest na wiosnę/lato 2021 roku.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama