Reklama

Reklama

Nauki przedmałżeńskie w Lublinie - gdzie warto się wybrać jeszcze przed ślubem?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: freepik.diller on Freepik

Nauki przedmałżeńskie w Lublinie - gdzie warto się wybrać jeszcze przed ślubem? - Zdjęcie główne

foto freepik.diller on Freepik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Ślub zbliża się wielkimi krokami? Czas pomyśleć o naukach przedmałżeńskich. Gdzie je odbyć, czego się spodziewać i w ogóle po co to robić? Objaśniamy w poniższym artykule.

Reklama

Czy Twój ślub zbliża się wielkimi krokami? Z pewnością masz wiele punktów na liście "Do zrobienia". Jednym z nich powinny być nauki przedmałżeńskie. Podpowiadamy, gdzie się udać i na co zwrócić uwagę.

Na czym polegają nauki przedmałżeńskie?

Celem nauk przedmałżeńskich jest lepsze przygotowanie się do życia w małżeństwie. Choć nauki przedmałżeńskie są konieczne tylko w przypadku ślubu kościelnegi, to w dzisiejszych czasach wiele par decyduje się na podjęcie działań przedmałżeńskich, aby zwiększyć szanse na szczęśliwy i trwały związek.

Nauki przedmałżeńskie mogą przyjmować różne formy, w zależności od potrzeb i preferencji danej pary. Mogą to być konsultacje z terapeutą, szkolenia z zakresu komunikacji i rozwiązywania konfliktów czy też kursy przygotowujące do życia seksualnego w małżeństwie. Warto jednak pamiętać, że taki kurs to nie tylko nauka rozwiązania problemów, ale także budowanie dobrych nawyków na przyszłość.

Kurs przedmałżeński na ogół składa się ze spotkań dwa razy w tygodniu po dwie godziny przez trzy, czasem nawet cztery miesiące. Dziś jednak dostępne są także przyspieszone opcje - kurs weekendowy, a nawet kurs online. W większości parafii nauki przedmałżeńskie prowadzone są za darmo. W przypadku kursów przyspieszonych lub online ceny wahają się w okolicach 200 zł.

Po co korzystać z nauk przedmałżeńskich?

Nauki przedmałżeńskie to przede wszystkim przygotowanie do wspólnego życia. Celem jest wspólne zastanowienie się nad związkiem, sposobami rozwiązywania konfliktów, radzenia ze stresem czy wychowywania dzieci. Podczas nauk przedmałżeńskich poruszane są więc kluczowe kwestie, o których często para zapomina w natłoku przygotowań do ślubu i welesa, a które po pewnym czasie mogą okazac się niezwykle istotne. Ustalenie wspólnych fundamentów wcześniej pozwoli małżeństwu uniknąć niepotrzebnych kłótni i stresu w przyszłości.

Wbrew częstej opinii kurs przedmałżeński nie powinien przybierac formy sprawdzianu czy przesłuchania. Osoba prowadząca nie powinna zadawać krępujących pytań, lecz pomóc przyszłemu małżeństwu w zbudowaniu trwałej i zdrowej relacji,

Nauki przedmałżeńskie w Lublinie

 1. Kościół Świętego Piotra Apostoła w Lublinie
  adres: Królewska 9
  W tym kościele można wziąć udział w kursie przedmałżeńskim w formie przyspieszonej lub standardowej. Opcja przyspieszona trwa dwa weekendy i składa się z 10 konferencji. Jej koszt wynosi 250 zł. Cały kurs prowadzony jest w formie warsztatowej i wykładowej. Para bierze także udział w spotkaniach z doradcami życia rodzinnego. Część zajęć prowadzona jest w grupach, a część indywidualnie z parą.
  – Odbyliśmy w tym kościele nauki przedmałżeńskie i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dobrze dobrana kadra, dużo ciekawych treści i nowych odkryć. W razie wątpliwości co do niektórych spraw zawsze można otrzymać pomoc i wskazówki – pisze pan Grzegorz w opinii na Facebooku.
 2. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
  adres: Staszica 16a
  Ten kościół również oferuje nauki przedmałżeńskie w formie konferencji. Pary mogą wziąć udział w zwykłej formie kursu - parafialnej lub (w przypadku nadzwyczajnych sytuacji) w kursie przyspieszonym odbywającym się podczas dwóch następujących po sobie weekendów. Pary biorące udział w naukach weekendowych uczestniczą również w dniach skupienia dla narzeczonych.
  – Razem z narzeczonym bardzo polecamy nauki przedmałżeńskie. Czujemy, że to nie był zmarnowany czas, a wręcz przeciwnie. Konferencje prowadzone przez księży oraz panie z poradni skłoniły nas do refleksji nad naszą wspólną drogą, jaką będzie małżeństwo – ocenia pani Aleksandra.

 3. Akademicki Kurs Przedmałżeński KUL
  adres: Radziszewskiego 7
  Jest to kurs przedmałżeński prowadzony przez duszpasterstwo akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Kurs składa się z 10 spotkań, w tym dwóch wykładów i trzech konsultacji w poradni małżeńskiej. Wśród prowadzących znajdują się psychologowie i specjaliści z zakresu nauk o rodzinie.
  – Solidny, ciekawy, praktyczny kurs dla przyszłych małżonków. Wspólne rozwiązywanie problemów, komunikacja w związku, dogadywanie się z teściami. Jak to zrobić? Przyjdź na kurs, a się dowiesz – pisze pani Dominika.

 4. Klasztor Dominikanów w Lublinie
  adres: Złota 9
  Ten kurs przedmałżeński o wyjątkowej nazwie "Wieczory dla zakochanych" składa się z dziewięciu spotkań raz w tygodniu (w poniedziałki lub środy). Skierowany jest nie tylko do osób, które przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa, ale także wszystkich tych, którzy chcą wzmocnić i pogłebić swój związek. Żeby się zgłosić, nie jest potrzebne zaświadczenie z parafii. Koszt kursu to 300 zł od pary.

   
   

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy