reklama
reklama

Największa lubelska uczelnia uroczyście zaczyna rok akademicki. Rektor UMCS: Jesteśmy w awangardzie krajowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Największa lubelska uczelnia uroczyście zaczyna rok akademicki. Rektor UMCS: Jesteśmy w awangardzie krajowej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaUniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej inauguruje uroczyście nowy rok akademicki.
reklama

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej obchodzi w 2024 roku jubileusz 80-lecia istnienia. Uroczysta inauguracja roku akademickiego odbyła się w środę - 23 października, czyli w rocznicę powołania uczelni do życia. Wcześniej - na początku października miała miejsce immatrykulacja nowych studentów.

- Uniwersytet powstał jeszcze w czasie działań wojennych. Początkowo były to zaledwie 4 wydziały. Dzisiaj każdy z tych wydziałów funkcjonuje jako odrębny byt akademicki. To właśnie z korzeni UMCS wyrosły wszystkie publiczne uczelnie Miasta Lublin - mówił na konferencji prasowej przed inauguracją, prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

reklama

Rektor uczelni podkreślił, że obecni na UMCS zatrudnionych jest ok. 3 tys. osób na różnych stanowiskach. Ponad 1,5 tys. to nauczyciele akademiccy. - Jesteśmy największym pracodawcą w Lublinie - dodawał prof. Radosław Dobrowolski.

Na UMCS studiuje ponad 17 tys. osób, z czego ponad 10 proc. to studenci zagraniczni z 46 krajów. Wśród nich są obywatele Ukrainy, państw azjatyckich i afrykańskich.

- Mimo problemów związanych z niżem demograficznym i z większą konkurencyjnością na rynku szkolnictwa wyższego, utrzymujemy z roku na rok podobne nabory - na wysokim poziomie. W tym roku przyjęliśmy więcej studentów niż w roku ubiegłym, czyli ok. 7,6 tys. osób. Przyjęliśmy również ponad 800 studentów zagranicznych - wyliczał rektor. - UMCS ma się dobrze. Jego kondycja pod każdym względem wygląda znakomicie, z perspektywą rozwojową, również w wymiarze finansowym.

reklama

Jednocześnie rektor zaznaczał, że nie brakuje wyzwań dla uczelni. - Musimy na bieżąco dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia zewnętrznego i do zmian mentalnych młodych ludzi, którzy zupełnie inaczej niż dekadę temu, podchodzą do spraw związanych z kształceniem. To wymaga od nas aktualizacji, modernizacji, kreowania nowych kierunków studiów, modyfikowania planów studiów. To też czynimy. Jesteśmy w awangardzie krajowej, jeśli chodzi o rynek edukacyjny - podkreślał prof. Radosław Dobrowolski.

Uczelnia ma również plany dotyczące inwestycji. Chodzi np. o remont Biblioteki Głównej UMCS przy ul. Radziszewskiego na miasteczku akademickim. Umowa z wykonawcą (Warbud S.A.) została podpisana już w marcu.  Zgodnie z projektem gmach ma zostać unowocześniony i dostosowany do współczesnych standardów obiektów użyteczności publicznej. Poszerzony i udoskonalony zostanie także proces cyfryzacji i digitalizacji zasobów bibliotecznych. Planowany termin zakończenia modernizacji to rok 2026. Łączny koszt inwestycji opiewa na kwotę ponad 70 mln zł.

reklama

- To, co na zewnątrz wygląda całkiem okazale i miło, w środku wymaga gruntownej zmiany. To plany na najbliższy rok - zapowiadał rektor.

Aktualnie UMCS posiada 12 wydziałów, z łącznie 100 kierunkami studiów i ponad 300 specjalnościami. Od momentu powołania uczelni (23.10.1944 r.) uczelnia wykształciła ponad 271 tys. absolwentów.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama