Rejestracja kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie trwała do 10 lipca.
- UMCS zaproponował kandydatom na studia szeroką i różnorodną ofertę kształcenia, w ramach której można obecnie wybierać spośród ok. 100 kierunków (studia I i II stopnia, jednolite magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne) oraz ponad 300 specjalności. Z jednej strony Uniwersytet oferuje dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej UMCS kierunki studiów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak m.in.: prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość czy dziennikarstwo i komunikacja społeczna – jest to bowiem oferta o określonej renomie, wzbudzająca zaufanie kandydatów na studia. Z drugiej zaś strony uczelnia reaguje na zmieniające się trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, stąd co roku oferta kształcenia wzbogacana jest o nowości - mówi Katarzyna Skałecka z centrum prasowego UMCS.
Uczelnia przygotwała łącznie ok. 8 tys. miejsc, w tym na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich - ok. 4,8 tys. W systemie rekrutacyjnym, podczas pierwszej tury rejestracji, zainteresowanie podjęciem kształcenia na studiach w UMCS wyraziło 16 tys. osób.
- Dane te są porównywalne z rokiem ubiegłym i tym samym niezwykle satysfakcjonujące dla naszej uczelni. Mamy nadzieję, że przełożą się one na liczbę osób, które w najbliższych dniach dokonają finalizacji procesu rekrutacji, czyli złożą dokumenty na studia w UMCS. Warto dodać, że podczas pierwszej tury rejestracji kandydatów na studia w UMCS, zainteresowanie ofertą edukacyjną naszego Uniwersytetu wyraziło niemal 2 000 obcokrajowców. Są to osoby pochodzące przede wszystkim z Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej, a także krajów azjatyckich i afrykańskich. Kandydaci zagraniczni najczęściej aplikowali na takie kierunki jak: Zarządzanie, Informatyka, Turystyka i rekreacja, Logistyka, International relations czy Business Analytics and Data Science - dodaje Katarzyna Skałecka.
Pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce w czołówce znalazły się w tym roku następujące kierunki studiów stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich: Psychologia – 10,96 osób na miejsce, Kryminologia – 8,06 osób na miejsce, Lingwistyka stosowana, spec. angielski z hiszpańskim – 7,70 osób na miejsce, Lingwistyka stosowana, spec. angielski z portugalskim – 6,90 osób na miejsce, Administracja i zarządzanie publiczne – 6,76 osób na miejsce, Anglistyka – 6,46 osób na miejsce, Malarstwo – 6,29 osób na miejsce, Jazz i muzyka estradowa – 5,50 osób na miejsce, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – 5,49 osób na miejsce, Public relations i zarządzanie informacją – 5,41 osób na miejsce. Wśród tegorocznych nowości największym zainteresowaniem cieszyły się Inżynieria druku 3D, Marketing i lobbing polityczny czy Business Analytics and Data Science.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Protest UMCS dla Palestyny. "Domagamy się bojkotu izraelskich instytucji" [GALERIA]
Największą popularnością – biorąc pod uwagę liczbę rejestracji – cieszyły się z kolei: Psychologia – 1403, Prawo – 1084, Kryminologia – 790, Anglistyka – 775 5. Finanse i rachunkowość – 608, Zarządzanie – 521, Informatyka – 518, Ekonomia – 432, Logistyka – 354, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – 346.
- Zgodnie z przyjętym w uczelni harmonogramem rekrutacji: 16 lipca – ogłosimy wyniki rekrutacji 17–19, 22 lipca – to czas na dostarczanie dokumentów przez zakwalifikowane osoby (zgodnie z informacją podaną w systemie) 24 lipca – ogłosimy kolejne listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca 25-26, 29 lipca – to czas na dostarczanie dokumentów przez zakwalifikowane osoby (z drugiej listy). Przypominamy również, że rekrutacja na studia I stopnia niestacjonarne i na studia II stopnia zwyczajowo zakończy się we wrześniu. Zainteresowani powinni dokonać rejestracji poprzez stronę: www.rekrutacja.umcs.pl - podsumowuje Katarzyna Skałecka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.