reklama
reklama

Lublin znów doceniony. Chodzi o Europejską Stolicę Młodzieży 2023

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin znów doceniony. Chodzi o Europejską Stolicę Młodzieży 2023 - Zdjęcie główne

Lublin znów doceniony. Chodzi o Europejską Stolicę Młodzieży 2023 | foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiędzynarodowa organizacja pozarządowa „Ashoka” opracowała raport, w którym wysoko oceniono działania Lublina w ramach programu Europejskiej Stolicy Młodzieży. Lublin został wskazany jako przykład wypełnienia wszystkich kluczowych ról dla rozwoju młodych osób.
reklama

- Najnowszy raport „Ashoka” pokazuje, że prace, które rozpoczęliśmy w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 mają sens i są zauważane na zewnątrz. Cieszę się, że niezależnie doszliśmy do tych samych wniosków, co eksperci pracujący dla „Ashoka” i przekładamy je na praktyczne działania. Dziękuję za dostrzeżenie i docenienie naszej wspólnej pracy, którą wykonujemy z organizacjami, społecznikami oraz instytucjami. To wyróżnienie dla bardzo szerokiego grona osób i podmiotów zaangażowanych w inicjatywy na rzecz wparcia i rozwoju młodych ludzi w naszym mieście - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji oraz pełnomocniczka prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Międzynarodowa organizacja pozarządowa „Ashoka - Innowatorzy dla Dobra Publicznego” przygotowała raport „Rosnąć w poczuciu sprawczości. Diagnoza stanu ekosystemu wsparcia młodzieży i młodych dorosłych w poczuciu sprawczości i ich aktywizacji do działalności społecznej”. W Polsce zbadano system organizacji dających przestrzeń do rozwoju młodym ludziom chcącym angażować się w działania społeczne. Diagnozie poddano prawie 90 podmiotów. W raporcie możemy przeczytać: „Większość podmiotów, które analizowałyśmy wskazała jeden program adresowany do młodzieży lub młodych dorosłych. Są także w naszym badaniu nieliczne organizacje, które mają cztery lub więcej programów tego typu i były one analizowane odrębnie, ponieważ pełniły różne role wsparcia. (...) Szczególnym przypadkiem jest Urząd Miasta Lublin, który został wskazany w ramach badania jako podmiot – twórca programu Lublin Stolica Młodzieży. Jest to inicjatywa nastawiona na młodych odbiorców i odbiorczynie, a w jej ramach istnieje szereg działań, które wpisują się w aż osiem ról”.

- Raport w celu opisania systemu wsparcia młodych osób posługuje się metaforą miasta, na które składają się miejsca oraz instytucje ważne dla każdej dobrze funkcjonującej miejscowości, takie jak np. most, park, szkoła, szklarnia, rynek. To metaforyczne ujęcie, pozwala zobaczyć, jakich programów wspierających młode osoby brakuje najbardziej, a z raportu wynika, że zazwyczaj są to role opisane jako: banki, parki i rozgłośnie. Dokument zawiera także rekomendacje dla organizacji, które chcą wspierać młode osoby w kreowaniu zmiany społecznej - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Raport dostępny jest na stronie www.ashoka.org.

„Ashoka - Innowatorzy dla Dobra Publicznego” to międzynarodowa organizacja pozarządowa założona w 1980 roku przez Billa Draytona w Waszyngtonie. Główną działalnością tej organizacji jest wyszukiwanie i wspieranie innowatorów społecznych na rzecz dobra wspólnego (ang. changemaker), którzy wprowadzają nowe, niekonwencjonalne rozwiązania problemów społecznych. Organizacja ma 35 biur na 5 kontynentach. W Polsce funkcjonuje jako fundacja.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama