- W tej edycji Zielonego Budżetu chcemy zwrócić szczególną uwagę na roślinność rozwijającą się na nieprzekształconych terenach, bez ingerencji człowieka. Takie miejsca posiadają ogromny potencjał. Liczymy na to, że osoby najlepiej znające swoje najbliższe otoczenie, wskażą tego typu obszary i zaproponują ciekawe rozwiązania i pomysły. W ramach sześciu edycji Zielonego Budżetu do tej pory zrealizowaliśmy ponad 80 projektów na terenie miasta, powstało kilkadziesiąt zielonych enklaw i miejsc odpoczynku - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
VII edycja Zielonego Budżetu ma dotyczyć terenów miejskich, które powstały naturalnie i mają szczególne walory przyrodnicze, krajobrazowe, środowiskowe oraz estetyczne. Tegoroczna edycja obejmuje też miejsca, będące stanowiskiem dla specyficznych, dziko rosnących roślin i/lub siedliskiem zwierząt, zasługujących na uwagę i ochronę lub mogące służyć celom edukacyjnym oraz badawczym.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Mieszkańcy pomogli stworzyć zielone skwery. Można podziwiać już pełny efekt "Miejsc dla Ciebie"
- W zgłaszanych projektach zakres ingerencji w naturalną przestrzeń zieloną musi być ograniczony i wyważony. Zakłada się takie działania jak: obkaszanie ścieżek, przedeptów; udostępnienie lub wydzielenie miejsc do odpoczynku z naturalnych materiałów lub wykorzystanie tego typu elementów już istniejących w danej przestrzeni; pozostawianie bezpiecznych dla roślin i zwierząt stref, z których nie można korzystać; artystyczne instalacje lub rzeźby wpisujące się w krajobraz; domki dla zwierząt i owadów. Do tego również działania edukacyjne, np. organizowanie pogadanek, spacerów czy warsztatów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej oraz ustawienie tablic informacyjnych, oznaczeń na temat miejsca i jego przyrody. Założeniem tegorocznej edycji Zielonego Budżetu jest także ochrona obszarów cennych przyrodniczo poprzez zakwalifikowanie ich, jako użytek ekologiczny lub zespół przyrodniczo-krajobrazowy (w zależności od miejsca i jego cech) oraz w miarę możliwości oznaczanie miejsc w opisach i projektach miejskich planów zagospodarowania przestrzennego - tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Składanie wniosków online za pośrednictwem platformy decyduje.lublin.eu trwa do 14 stycznia. W formularzu należy podać lokalizację (zaznaczyć działkę na mapie), opis proponowanych działań oraz uzasadnienie miejsca. Autor lub autorzy wniosku mają także możliwość załączenia ewentualnych rysunków, pomysłów czy inspiracji.
Ocenę formalną złożonych wniosków zaplanowano od 22 stycznia do 12 lutego. Zespół Zadaniowy ds. Zielonego Budżetu oceni pomysły i miejsca pod kątem możliwości realizacji wniosków. W dniach 19-26 lutego, autorzy projektów będą mieli możliwość odwołania się od jej wyników. Kolejnym etapem będzie ocena merytoryczna (od 27 lutego do 25 marca). Wnioski, które przejdą pozytywnie ocenę formalną zostaną zaprezentowane Panelowi Ekspertów, w skład którego wchodzą przedstawiciele Biura Partycypacji Społecznej, Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej oraz eksperci z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.