Zespół pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził kolejny etap prac poszukiwawczych na Cmentarza\u Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. W dniach 4-8 listopada szukali tam miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku w Lublinie oraz poległych w operacjach przeciwpartyzanckich. Etap prac został podzielony na dwie części.
- W pierwszym z nich, po podjęciu szczątków osób pochowanych powyżej, na głębokości 2 m 35 cm ujawniono luźne szczątki ludzkie, w tym kość ramienną i kilka żeber. Z karty grobu wynikało, że pierwotnie była to mogiła więzienna. W 1990 r. dokonano tam pierwszego, wtórnego pochówku. Należy przypuszczać, że podczas pogłębiania grobu natrafiono na szczątki więźniów i przeniesiono je w inne, nieznane miejsce. Czynności te wykonano jednak niedbale, o czym świadczyły pozostawione na dnie jamy grobowej luźne kości - tłumaczy dr Artur Piekarz z OBPiI IPN w Lublinie.
W kolejnym grobie, który miał charakter ziemny, znaleziono kompletne szkielety należące do czterech mężczyzn. - Charakter ich pochówku wskazuje, że należały one do więźniów Zamku Lubelskiego. Szczątki spoczywały w dwóch warstwach. W pierwszej z nich, na głębokości 1, 20 m, ujawniono szkielet spoczywający częściowo na boku, a pod nim kolejny – ułożony przednią powierzchnią ciała do dołu. W kolejnej warstwie, na głębokości 1, 70 m, ujawniono dwa szkielety. Czaszki wszystkich ofiar nosiły ślady postrzałów. Przy szczątkach odnaleziono pojedyncze guziki - dodaje dr Artur Piekarz.
Szczątki trafiły do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie. Tam zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz próbie identyfikacji genetycznej.
Szukano też miejsca pochówku partyzanta poległego w starciu z grupą operacyjną UB-KBW. Działania te prowadzono w ramach zadań własnych Biura Poszukiwań i Identyfikacji.
- Według dokonanych ustaleń, ciało ofiary zostało przewiezione najpierw do Zakładu Anatomii Patologicznej UMCS w Lublinie, gdzie dokonano wstępnych oględzin, a następnie przekazano je do Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka UMCS, gdzie miano dokonać maceracji. Jednak, z nieznanych powodów, już po kilku dniach zwłoki partyzanta przekazano na cmentarz przy ul. Unickiej w Lublinie, celem ich pogrzebania. W typowanym miejscu, pod wtórnym pochówkiem, na głębokości 1, 70 m odnaleziono pozostałości drewnianej skrzyni, a w niej szkielet mężczyzny bez czaszki. Przy szczątkach odnaleziono m.in. guziki wojskowe z orzełkiem, guziki plastikowe, kalosze, sprzączkę, ołówek, lufki do papierosów, fragmenty gazety, opakowanie na żyletki, lusterko. Po podjęciu szkieletu, ujawniono na głębokości 1,90 m pozostałości kolejnej skrzyni, a w niej liczne, zdefragmentowane kości ludzkie, pochodzące najprawdopodobniej z zakładu anatomii. Według wstępnych ustaleń szczątki należały do co najmniej dwóch osób dorosłych, nastolatka i dwójki dzieci - opisuje dr Artur Piekarz.
Wszystkie odnalezione szczątki przekazano do dalszych badań.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.