Reklama

Reklama

Lublin: Zbadają wzrok uczniom szkół

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Zbadają wzrok uczniom szkół - Zdjęcie główne

Zbadają wzrok uczniom szkół | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Blisko 2 tys. dzieci obejmą badania pod kątem występowania wad wzroku.

Reklama

W ramach miejskiego programu profilaktycznego odbędą się badania, ale również spotkania z rodzicami dotyczące znaczenia zdrowych oczu dla rozwoju dziecka. Wybrano dwa podmioty, które będą realizować program w 32 szkołach podstawowych w Lublinie.
 
- Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, wczesne rozpoznanie wad wzroku umożliwia szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zaniechanie terapii lub odkładanie jej wdrożenia, może skutkować problemami z nauką czy wyborem zawodu, a w późniejszym wieku grozi rozwojem poważnych chorób oczu. Podjęte w ramach naszego programu badania diagnostyczne przyczynią się do lepszego rozwoju dzieci i poprawy jakości ich życia - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
 
Program wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza skierowany jest do uczniów klas II szkół podstawowych. Program dotyczy zapobiegania rozwojowi wad wzroku i poprawy funkcji narządu wzroku u dzieci w wieku 8-9 lat i obejmuje również ich edukację w zakresie dbania o zdrowie oczu. Realizacja rozpocznie się od września.
 
- Planowane działania zakładają wykonanie badań ostrości wzroku, widzenia barw i ustawienia gałek ocznych. Ważnym elementem prowadzonych działań profilaktycznych są też spotkania z opiekunami i nauczycielami. Ich tematyka dotyczy wpływu profilaktyki wad wzroku, ich wczesnego wykrywania i leczenia, na wyzwania i osiągnięcia szkolne. Rodzice otrzymują informację o wynikach badań, a w przypadku wykrycia wady wzroku propozycję dalszego postępowania diagnostycznego lub leczniczego. Bezpośrednimi realizatorami programu są dwa podmioty lecznicze wyłonione w drodze otwartego konkursu ofert - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Program wykrywania wad wzroku i zeza realizowany jest od 2015 roku. Corocznie badanych jest około 2 tys. dzieci. Na realizację programu w 2022 roku z Miasto przeznaczyło 110 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy