Reklama

Reklama

Lublin i UNICEF chcą wspólnie pomagać polskim i ukraińskim dzieciom

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin i UNICEF chcą wspólnie pomagać polskim i ukraińskim dzieciom - Zdjęcie główne

Lublin i UNICEF chcą wspólnie pomagać polskim i ukraińskim dzieciom | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto dostanie pomoc rzeczową i finansową, z której skorzystają zarówno ukraińskie, jak i polskie dzieci.

Reklama

Wsparcie dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji to wspólna inicjatywa Lublina i Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Władze Miasta i przedstawiciele międzynarodowej organizacji podpisali porozumienie o współpracy. 

- Wielu najmłodszych obywateli Ukrainy znalazło schronienie w Lublinie. Od samego początku dokładamy wszelkich starań, aby mieli zapewnione godne warunki życia i czuli się w naszym mieście bezpiecznie. Wspólna inicjatywa z UNICEF daje szansę na lepszą aklimatyzację i zminimalizowanie, na ile to możliwe, traumy spowodowanej wojną. Doposażenie lokali, szkół, świetlic w narzędzia potrzebne do nauki, organizacja wsparcia psychologicznego w rodzimym języku i wypoczynku wakacyjnego, to działania, które z pomocą UNICEF zrealizuje Miasto. Jestem bardzo wdzięczny za okazane wsparcie, wierzę że podjęta współpraca i uzyskana pomoc finansowa pozwoli na wyrównanie szans w rozwoju ukraińskich dzieci - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Porozumienie zakłada współpracę, skoncentrowaną przede wszystkim na reagowaniu na pilne potrzeby dzieci. Chodzi o dzieci będące uchodźcami i ich rodziny przebywające w Lublinie.

- Celem naszej organizacji jest szeroko pojęta międzynarodowa pomoc dzieciom na całym świecie. Polska, w tym Miasto Lublin, goszcząc u siebie uchodźców z objętej wojną Ukrainy, realizuje wiele zadań, które nie były zaplanowane. Dzieląc się naszym wieloletnim doświadczeniem w pracy charytatywnej na rzecz potrzebujących dzieci i ich rodzin, wesprzemy władze Lublina w działaniach, które pozwolą stworzyć uchodźcom poczucie bezpieczeństwa tak niezbędne, by funkcjonować w nowym otoczeniu - mówi Rashed Mustafa Sarwar, Koordynator UNICEF ds. Sytuacji Kryzysowych na rzecz Uchodźców w Polsce.

Efektem wspólnego działania Miasta Lublin i UNICEF będą mi.in. Miejsca Aktywności Lokalnej. Mają one służyć włączeniu uchodźców z Ukrainy w społeczność lokalną. W takich miejscach odbędą się warsztaty, spotkania i sesje psychoedukacyjne dotyczące umiejętności rodzicielskich, komunikacyjnych oraz adaptacji kulturowej dla matek i opiekunów ukraińskich dzieci. Z kolei w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie pracę znajdą osoby, które będą pomagać obywatelom Ukrainy, w tym dzieciom z rodzin uchodźców. Uzyskają tam wsparcie psychologów związane ze skutkami wojny i przymusowego wysiedlenia. Do tego, w związku ze zbliżającymi się wakacjami dla dzieci ukraińskich zaplanowano kolonie letnie. Planowane jest również wsparcie w obszarze edukacji m.in. poprzez zakup podręczników i pomocy naukowych dla uczniów z Ukrainy, uzupełnienie wyposażenia sportowego, sprzętu komputerowego oraz zatrudnienie w szkołach asystentów międzykulturowych wspierających ukraińskich i polskich uczniów oraz ich rodziców.  

Szczegółowy zakres pomocy oraz dokładną wartość wsparcia rzeczowego i finansowego określi dodatkowy dokument.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy