Reklama

Reklama

Lublin: Zazieleni się w centrum i na Starym Mieście

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Zazieleni się w centrum i na Starym Mieście - Zdjęcie główne

Ul. Lubartowska | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Ruszyły prace w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego pn. Zielone Śródmieście. Zakłada poprawę warunków życia 55 drzew rosnących po obu stronach ulicy Lubartowskiej, w części od ul. Ciasnej do ul. Unickiej. Będzie tam też 29 nowych drzew i ponad 1600 róż.

Reklama

- Głównym celem projektu jest poprawa warunków bytowych drzew już istniejących wraz z nowymi nasadzeniami, na czym bardzo zależy mieszkańcom Śródmieścia. Z kolei kompozycje z odpowiednio dobranych odmian róż okrywowych to dekoracyjne i sprawdzone rozwiązanie w przestrzeni, które z powodzeniem stosujemy w wielu miejscach m.in. w ubiegłym roku na ul. Chopina, Wodopojnej i placu Zamkowym - mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Prace już się rozpoczęły. Misy drzew przy ul. Lubartowskiej są rozbrukowywane i powiększane. Przy sprzyjającej pogodzie wokół drzew zostanie nawieziona urodzajna ziemia i powstaną nowe rabaty. Potem trafi tam 29 jesionów pensylwańskich, a całość rabat ozdobi 1621 róż okrywowych Short Track, o łącznej powierzchni 897 m2. Drzewa i krzewy będą sadzone po obu stronach ul. Lubartowskiej, na odcinku od ul. Ciasnej do ul. Unickiej. Nie są planowane zmiany organizacji ruchu, również w zakresie istniejących miejsc parkingowych. Prace powinny zakończyć się do końca marca.
 
Prace przy zieleni obejmą także Stare Miasto. Donice z betonu architektonicznego z pnączami (winobluszczem oraz trzmieliną) pojawią się przy ulicach m.in. Kowalskiej 17, 3, Olejnej 5. Miejsca wytypowano już w ubiegłym roku, jednak ze względu na pogodę, sadzenie roślin w donicach zdecydowano się dokończyć wiosną. Donice zostaną ustawione przy ścianach budynków.
 
 
- W ramach zazieleniania dzielnicy jesienią taka przemiana objęła już jedno z ulubionych miejsc lublinian – Zaułek Hartwigów. Trafiło tam kilkaset sadzonek trzmielin, tiarelli oraz bluszczu pospolitego. Trzmieliną obsadzono również murek przy skrzyżowaniu ul. Świętoduskiej z ul. Staszica. W tym roku obecną kompozycję wzbogacą także sadzonki winobluszczu. Ubiegłoroczne nasadzenia obejmują także róże posadzone na placu Zamkowym po stronie Muzeum Narodowego oraz dokończenie ul. Wodopojnej. W tym roku planujemy zaaranżować drugą część placu Zamkowego oraz plac Po Farze. Na Starym Mieście zrewitalizowano także część ul. Furmańskiej, na wysokości budynków 3/7 i 9/11, gdzie wymieniono nawierzchnię ulicy oraz wykonano prace zieleniarskie na klombach i zadbano o nowe nasadzenia - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
To kolejne działanie, które zrealizowano częściowo ze środków Budżetu Obywatelskiego i z rezerwy celowej Rady Dzielnicy Stare Miasto.

Wiosną na Starym Mieście mają być widoczne pełne efekty prac rewitalizacyjnych i zieleniarskich wykonanych w ubiegłym roku w ramach Zielonego Budżetu na dwóch skwerach – Pod Akcją na ul. Grodzkiej oraz bł. ks. A. Zawistowskiego przy ul. Misjonarskiej. 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy