Reklama

Reklama

Lublin: Zamiast pomników przyrody "Miłkowa Skała". Powstał pierwszy użytek ekologiczny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Zamiast pomników przyrody "Miłkowa Skała". Powstał pierwszy użytek ekologiczny - Zdjęcie główne

"Miłkowa Skała" | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Radni miejscy ustanowili pierwszy w Lublinie użytek ekologiczny pod nazwą „Miłkowa Skarpa”. Chodzi o skarpę znajdującą się na zboczu doliny Bystrzycy na granicy Lublina z gminą Wólka, objętej do tej pory ochroną pomnikową.

Reklama

- Przyjęta uchwała ma charakter przede wszystkim dostosowujący istniejącą formę ochrony przyrody, do miejsca na którym występuje chroniona roślina, zgodnie z rekomendacjami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie oraz zapisami ustawy o ochronie przyrodyObecnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, miejsce to będzie objęte ochroną w postaci użytku ekologicznego. „Miłkowa Skarpa”. Jak sama nazwa wskazuje, jest przede wszystkim cennym siedliskiem miłka wiosennego – rzadkiej rośliny chronionej. Znajduje się na lessowym zboczu doliny Bystrzycy na granicy naszego miasta z gminą Wólka, w pobliżu ul. Łysakowskiej i drogi ekspresowej S17 - mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
 
\
Żeby uporządkować status prawny chronionego obszaru, uchwała zniosła istniejące w tym miejscu pomniki przyrody (w formie płatów roślinności kserotermicznej) na powierzchni 0,38 ha ustanowione jeszcze w 1987 roku, wówczas znajdujące się w miejscowości Wólka. Od tej pory będzie to użytek ekologiczny pod nazwą „Miłkowa Skarpa”Na tym terenie w 2022 roku Miasto zleciło ekspertom – botanikom z Katedry Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej.
 
- W badaniach potwierdzono występowanie roślinności tworzącej ubogą murawę kserotermiczną, którą należy objąć ochroną, aby zapobiec jej zanikowi, a także obecność miłka wiosennego Adonis vernalis, rzadkiego gatunku występującego głównie w południowo-wschodniej części Polski. Roślina podlega ochronie ścisłej i wymaga ochrony czynnej. Na podstawie badań terenowych stwierdzono, że wielkość populacji miłka wiosennego na tym obszarze liczy 445 osobników, siedlisko należy więc do najliczniejszych na Lubelszczyźnie. Dodatkowo działki, na których znajduje się użytek ekologiczny znajduje się na obszarze Natura 2000 Bystrzyca Jakubowicka, która jest ostoją chronioną w ramach dyrektywy siedliskowej - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
„Miłkowa Skarpa” dostała numer 1 w Gminnym Rejestrze Użytków Ekologicznych. Natomiast użytkami ekologicznymi mogą być zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów jak zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, skarpy, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Teren „Miłkowej Skarpy” podlega ochronie czynnej polegającej na koszeniu i odkrzaczaniu oraz ograniczaniu rozwoju roślinności inwazyjnej, zwłaszcza gatunków obcych. - Nie wolno będzie tego miejsca niszczyć, przekształcać, zmieniać sposobu użytkowania tego terenu, zanieczyszczać, a nawet zbierać czy niszczyć rośliny i grzybów - podkreśla Monika Głazik. 
 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy