Reklama

Reklama

Lublin: Zaczynają się wiosenne porządki w mieście. Posprzątają ulice, chodniki i przystanki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Zaczynają się wiosenne porządki w mieście. Posprzątają ulice, chodniki i przystanki - Zdjęcie główne

Lublin: Zaczynają się wiosenne porządki w mieście | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Zaczyna się pozimowe sprzątanie na ulicach, chodnikach, przystankach oraz w miejscach poza pasami drogowymi. Prace obejmą również tereny zielone, w tym zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów.

Reklama

- Przed nami tygodnie intensywnych prac porządkowych w mieście. Mamy nadzieję, że warunki pogodowe będą sprzyjać i pozwolą objąć pracami lubelskie ulice, ciągi piesze, a także tereny znajdujące się poza pasem drogowym. Jeśli pogoda pozwoli, sukcesywnie przystąpimy również do napraw ubytków w nawierzchniach jezdni. Wzorem lat ubiegłych planujemy też ponowić akcję „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”. Już teraz zapraszam wszystkich mieszkańców do włączenia się w te działania. Do porządkowania swoich terenów po zimie zachęcam również zarządców prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak również podmioty odpowiedzialne za utrzymanie obszarów nadrzecznych. Z kolei Rady Dzielnic, jako gospodarze poszczególnych części miasta, mogą nie tylko wskazać miejsca wymagające większej uwagi, ale również pomóc w koordynacji działań porządkowych. Zadbajmy wspólnie o Lublin, w myśl zasady „Miasto to też Twój dom” - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Prace związane z pozimowym sprzątaniem ulic będą polegały na oczyszczaniu nawierzchni jezdni, dróg rowerowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, a także opasek przykrawężnikowych oraz innych elementów ulic. Sprzątanie rozpocznie się po wystąpieniu dodatnich temperatur nocą, bo tak jak w latach ubiegłych prace będą prowadzone w godzinach nocnych, w celu zminimalizowania utrudnień w ruchu drogowym. Ponadto, w związku z uszkodzeniem nawierzchni części ulic w okresie zimowym i występującymi ubytkami konieczne są również naprawy jezdni. Rozpoczęcie tych prac będzie możliwe po wystąpieniu odpowiednich warunków atmosferycznych oraz po rozmarznięciu gruntu. Cały czas prowadzone są doraźne naprawy nawierzchni polegające na wypełnianiu ubytków masą mineralno-bitumiczną w technologii „na zimno” lub „lanym asfaltem”.

Sprzątaniem objęte zostaną również tereny poza pasem drogowym. Są one oczyszczane z piasku, jak również z zaśmieceń oraz pojawiających się odrostów roślinności. Część terenów objętych stałym utrzymaniem poza pasem drogowym w okresach ustąpienia warunków zimowych jest na bieżąco sprzątana, co minimalizuje zaleganie piasku, w związku z tym może być od razu przekazana do tzw. letniego oczyszczania. Dotyczy to przede wszystkim centrum miasta – Placu Litewskiego, deptaka Krakowskiego Przedmieścia czy Ogrodu Saskiego.

- Natomiast powierzchnie placów i ciągów komunikacyjnych, które w wyniku objazdów zostaną ocenione jako zapiaszczone, przed włączeniem w letnie harmonogramy, będą objęte oczyszczaniem pozimowym. Dodatkowo, Miasto utrzymuje w czystości około 700 ha terenów zieleni zlokalizowanych w pasach drogowych, poza pasami drogowymi, w tym 13 parków. Tereny utrzymywane są w ramach bieżących umów. Obecnie trwa wiosenny przegląd trawników, krzewów, rabat pod kątem utrzymania czystości. Tereny są na bieżąco kontrolowane i sprzątane z zanieczyszczeń - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miaista Lublin.

Rozpoczną się też porządki na przystankach. Prace będą skupiać się przede wszystkim na uprzątnięciu peronów oraz myciu wiat i słupków przystankowych. W pierwszej kolejności porządkowane będą przystanki w centrum miasta. Sprzątanie odbywa się zgodnie z zasadą – od przystanków w ścisłym centrum Lublina, w kierunkach peryferyjnych. W sumie sprzątanych jest 780 przystanków znajdujących się na terenie miasta. Każdego dnia przy utrzymaniu czystości przystanków, zatrudnionych jest kilkunastu pracowników, którzy pracują w systemie trzyzmianowym. Średnio miesięcznie z przystanków wywożonych jest około 242 m3 śmieci, co w całym 2022 roku dało ponad 2,9 tys. m3 odpadów.

- Poza terenami ujętymi w stałym utrzymaniu, monitorowane są również tereny miasta pod kątem powstawania dzikich wysypisk. Od początku roku zlikwidowano ponad 40 takich miejsc zlokalizowanych poza pasami drogowymi, między innymi przy ulicach: Zawilcowej, Zemborzyckiej, Rusałki, Romera, Tysiąclecia, Puławskiej, Bulwarowej, Czechowskiej, Ogródkowej, Uhorczaka, Kościelnej, Młodzieżowej, Turystycznej, Składowej, Azaliowej, Nałęczowskiej, Żeglarskiej, Krępieckiej, Nadbystrzyckiej, Sokolniki i Głównej, Zesłańców Sybiru, Śnieżyńskiego, Zawilcowa, Dekutowskiego czy Kompozytorów Polskich - dodaje Justyna Góźdź.

W pozimowe sprzątanie zaangażowani są też funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy prowadzą kontrole w terenie, aby sprawniej podejmować decyzje o sprzątaniu przestrzeni publicznej. W wyniku działań interwencyjnych dzielnicowych Straży Miejskiej doprowadzono do uprzątnięcia ponad 40 działek prywatnych przez ich właścicieli. Ponadto od stycznia do marca funkcjonariusze Straży Miejskiej sprawdzili 147 pieców oraz 214 razy spalanie na zewnątrz. Dodatkowo strażnicy przeprowadzili 64 kontrole wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska. Dodatkowo zgłoszono 58 zastrzeżeń porządkowych do administracji osiedli, z czego 44 zaniedbania usuniętoFunkcjonariusze przeprowadzili też 279 rekontroli miejsc, na których stwierdzono zaniedbania porządkowe i które zostały uprzątnięte.

Zgłoszenie od mieszkańców, dotyczące miejsc wymagających uprządkowania i sprzątnięcia, na bieżąco przyjmuje Straż Miejska za pośrednictwem poczty elektronicznej: sekretariat@986.pl oraz pod numerem telefonu: 81 466 50 20. Ważne, by w zgłoszeniu podać dokładną lokalizację, która wymaga interwencji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy