Lublin wspiera międzynarodową wymianę edukacyjną. Ogólnopolski Dzień Erasmusa
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: Joanna Niećko
reklama
Przeczytaj również:
Z Lublina25 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Erasmusa – programu Unii Europejskiej wspierającego wymianę edukacyjną. Projekty w ramach Erasmusa realizowane są również w Lublinie.
reklama
- Program Erasmus to przede wszystkim szansa dla młodych ludzi na uczestniczenie w wymianie edukacyjnej, rozwinięcie umiejętności językowych i poszerzenie wiedzy o dostępnych kierunkach i sposobach kształcenia. To włączenie się w krąg wartości europejskich, integracja społeczna i zwiększanie zrozumienia międzykulturowego. Kształtowanie takich postaw to krok w kierunku dobrej przyszłości naszego miasta. Lublin jako Europejska Stolica Młodzieży łączy ludzi i zachęca do aktywnego podejmowania działań społecznych, charytatywnych czy sportowych - mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. oświaty i wychowania.
29 szkół i placówek oświatowych w latach 2014-2020 dostało dofinansowanie na realizację 60 projektów w ramach programu Erasmus+. Ogólna wartość pozyskanego dofinansowania wyniosła pond 9,5 mln zł.
- Szkoły i placówki oświatowe nawiązały współpracę ze swoimi partnerami z różnych krajów Europy, również tych, które nie są członkami Unii Europejskiej. Realizowane przez szkoły projekty miały bardzo zróżnicowany charakter i zakres – dostosowany do wieku uczniów oraz specyfiki poszczególnych szkół i placówek. W ramach projektów miała również miejsce szeroko zakrojona wymiana doświadczeń zawodowych pomiędzy nauczycielami. Natomiast projekty realizowane przez szkoły zawodowe miały na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych uczniów i zapoznanie z nowymi technologiami - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Z kolei Miasto Lublin we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Lublin rozpocząło realizację projektu „Młodzi dla młodych – działania lubelskiej młodzieży dla integracji środowisk młodzieżowych”. Celem jest aktywizacja i integracja młodych ludzi związanych z Lublinem i zaangażowanie ich w inicjatywy lokalne na rzecz młodzieży. Nacisk położony będzie na planowane działania w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Przewidziano wydarzenia na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Na zakończenie trwającego projektu odbędzie się konferencja podsumowująca jego efekty. We wszystkie działania, poza osobami młodymi do których kierowany jest projekt, zaangażowani będą młodzieżowi radni, przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin, Biura Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz lubelskich instytucji kultury, samorządów uczniowskich i lokalnych biznesów.
Do tego, wspieraniu aktywności przedsiębiorczej kobiet służy realizowany od 2021 roku przez Miasto Lublin projekt z programu Erasmus+ o nazwie „Athena - Udoskonalenie narzędzi i metod cyfrowych w celu zwiększania umiejętności przedsiębiorczych kobiet w erze Covid-19”.
- Wraz z 7 europejskimi partnerami Lublin przygotuje dokumenty oraz narzędzia zachęcające kobiety do podnoszenia kompetencji biznesowych oraz rozwijania działalności gospodarczych. Projekt ma pomóc także w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami spowodowanymi pandemią COVID-19. Obecnie opracowywany jest raport podsumowujący dotychczasowe dobre praktyki z zakresu wspierania przedsiębiorczości kobiet, uwzględniający wykorzystanie narzędzi cyfrowych i online. W trakcie przygotowania jest także Interaktywny Kurs Online, skierowany do kobiet - przedsiębiorczyń - dodaje Izolda Boguta.
Dodatkowo, w ramach projektu „Athena” odbyły się 3 spotkania partnerskie – w Hiszpanii, Litwie i Słowenii. Były to platformęydo prezentacji dobrych praktyk w zakresie działalności startupowej kobiet. - Prace, w których uczestniczył Lublin dotyczyły harmonogramu działań, planu promocji projektowych, szczegółów związanych z podpisaniem umowy partnerskiej. Każdy z partnerów przedstawiał również dobre praktyki ze swojego kraju w zakresie aktywizacji zawodowej kobiet na rynku pracy, kooperacji miasta z młodzieżą oraz współpracy na linii miasto-uczelnie biznes - wyjaśnnia Izolda Boguta.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.