reklama
reklama

Lublin: Wsparcie psychologiczne dla młodych. Obejmie uczniów i nauczycieli

Opublikowano:
Autor:

Lublin: Wsparcie psychologiczne dla młodych. Obejmie uczniów i nauczycieli - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiasto kontynuuje działania w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego w lubelskich szkołach ponadpodstawowych. Wsparciem objętych zostanie 2,5 tys. uczennic i uczniów lubelskich placówek, 240 nauczycielek i nauczycieli oraz 450 rodziców.
reklama

- Wyniki badań pokazują, że stan zdrowia psychicznego młodzieży jest niepokojący. Wzrasta liczba przypadków depresji, zaburzeń lękowych czy zaburzeń odżywiania. Dlatego bardzo ważna jest edukacja w tym zakresie wśród młodych. Programy profilaktyczne i edukacyjne oraz treningi umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych mogą przyczynić się do zapobiegania problemom zdrowia psychicznego. Ważne jest także, aby były one rozpoznawane i diagnozowane we wczesnych fazach. Dlatego zależy nam na wsparciu rodziców i nauczycieli, którzy jako pierwsi mają szansę pomóc młodym osobom potrzebującym pomocy - mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Projekt zakłada wdrożenie czynników ochronnych wobec emocjonalnych problemów młodzieży oraz efektywnie wspierających zdrowie psychiczne uczennic i uczniów poprzez budowanie i wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa i łączności ze szkołą. Podejmowane działania będą prowadzić do tworzenia pozytywnych relacji i umacniania poczucia przynależności do placówki.

reklama

- Miejskim programem będzie objęta także kadra pedagogiczna. Nauczycielki i nauczyciele będą mieć możliwości pogłębiania wiedzy nie tylko o własnych obciążeniach psychicznych, ale również swoich koleżanek i kolegów oraz przede wszystkim uczennic i uczniów. Pozyskają także wiedzę na temat rozwijania umiejętności rozwiązywania tych problemów. Nauczyciele są często pierwszymi osobami, które mogą rozpoznać niepokojące zachowanie u młodzieży szkolnej. Najważniejszą kompetencją w tym kontekście jest umiejętność obserwowania i dostrzegania trudności, na które trzeba zareagować. Projekt przewiduje również współpracę z rodzicami/opiekunami młodych mieszkanek i mieszkańców Lublina - tłumaczy Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

reklama

Pierwsze działania na terenie lubelskich szkół w formie warsztatów i spotkań informacyjno-edukacyjnych ruszyły z początkiem października. Prowadzą je wybrane w drodze otwartego konkursu ofert podmioty: Poradnia Trampolina, Stowarzyszenie Natanaelum, Stowarzyszenie RYSA oraz Lubelska Akademia WSEI.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama