Reklama

Reklama

Lublin: Wróci temat pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Radni miejscy zdecydują, co dalej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Screen - BIP/Urząd Miasta Lublin

Lublin: Wróci temat pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Radni miejscy zdecydują, co dalej - Zdjęcie główne

Projekt pomnika | foto Screen - BIP/Urząd Miasta Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina O wyrażeniu zgody na wzniesienie w Lublinie pomnika Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zdecydują radni miejscy na najbliższej sesji.

Reklama

W czwartek (20 października) odbędzie się sesja Rady Miasta Lublin. W porządku obrad znalazł się projekt uchwały w sprawie wyrażenie zgody na wzniesienie na terenie Miasta Lublin pomnika Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Projekt uchwały dotyczy wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika. Miałby stanąc na placu Teatralnym, czyli w pobliżu Centrum Spotkania Kultur. 

- W tym miejscu należy podnieść, iż w dniu 20 września 2022 r. do Prezydenta Miasta Lublin wpłynęło pismo od Pana Jarosława Stawiarskiego, występującego w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego (kopia w załączeniu do niniejszego uzasadnienia), w którym poinformowano w szczególności o wyborze projektu pomnika oraz źródłach jego sfinansowania. Do pisma załączono także uzasadnienie merytoryczne upamiętnienia osoby Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Środki związane z budową pomnika mają pochodzić w całości z funduszy zebranych przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i nie obciążyć w żaden sposób budżetu miasta.

Do projektu uchwały dołączono też projekt pomnika. W koncepcji artystycznej autorzy odwołują się do barw narodowych, które tworzą tło i zarazem odniesienie dla figury prezydenta.

- W proporcjach właściwych, dominantę stanowi flaga Polski powiewająca na wietrze. Jednocześnie kolor biały uwypukla kształt litery V. Spójność tych dwóch elementów jest istotnym przesłaniem dla motta umieszczonego po lewej stronie pomnika: ,,Warto być Polakiem". Litera V wpisana w kontur flagi polskiej odwołuje się do cnót patriotycznych, które dla Prezydenta Lecha Kaczyńskiego były punktem wyjścia w budowaniu społeczeństwa suwerennego i bezpiecznego. Na kanwie symboliki barw narodowych umieszczona litera V odnosi się do powszechnie rozumianego znaku zwycięstwa. ,,Warto być Polakiem" w tym zbiegu znaczeń jest odejściem od zgubnej perspektywy wstydzenia się za polskość - czytamy w projekcie uchwały.

Postać prezydenta jest lekko wysunięta do przodu z rękoma w geście otwartości. Na pomniku ma być też napis: LECH KACZYŃSKI 1949-2010 PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy