Reklama

Reklama

Lublin: Wolontariusze świętują. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Wolontariusze świętują. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - Zdjęcie główne

Wolontariusze świętują. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W związku z Międzynarodowym Dniem Wolontariusza Miasto podsumowuje akcje i działania wolontariuszy. Część z nich jest skupiona na pomocy Ukrainie.

Reklama

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Aktualnie wolontariusze angażują się przede wszystkim w pomoc obywatelom Ukrainy. W samym Lublinie działawiele grup wolontariackich. Możliwość aktywności społecznej daje również m.in. Centrum Wolontariatu Sportowego Miasta Lublin oraz szereg inicjatyw w  ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży.

- Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do podziękowania wszystkim osobom i organizacjom wolontariackim działającym na terenie Lublina za ich zaangażowanie i okazywane wsparcie. W ludziach dobrej woli, którzy bezinteresownie podejmują pracę społeczną na rzecz innych tkwi wielka siła. W sposób szczególny wolontariusze pokazali ją w ostatnim czasie, kiedy uciekający przed wojną mieszkańcy Ukrainy, głównie kobiety, dzieci i osoby starsze, szukali schronienia w naszym mieście. Po przekroczeniu polskiej granicy spotkali oni tysiące osób gotowych służyć pomocą, dzielących się jedzeniem, mieszkaniem i wspierających ich w tych trudnych chwilach - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Wraz z wybuchem wojny w lutym w Ukrainie, Miasto uruchomiło i cały czas kontynuuje pakiet działań solidarnościowych i pomocowych na rzecz ukraińskich obywateli, szukających schronienia w Lublinie. Wsparcia było możliwe przede wszystkim dzięki zaangażowaniu organizacji pozarządowych i mieszkańców. Powstał Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, który zajmuje się udzielaniem pomocy i informacji osobom z Ukrainy oraz koordynacją pracy organizacji pomocowych.
 
- Wolontariusze zajmują się wsparciem tłumaczeniowym w punktach zbiorowego zakwaterowania, asystą międzykulturową, wszelką pomocą w sprawach nagłych i trudnych. Do tej pory pomocy udzielało około 2 tys. wolontariuszy, w tym ponad 460 tłumaczy. Organizatorami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie są Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza oraz Fundacja Instytut na rzecz Państwa Prawa - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 

W pomoc uchodźcom angażują się również obywatele Ukrainy. Do miejskiego punktu wydawania paczek żywnościowych i suchego prowiantu zgłosiły się pochodzące z Ukrainy Maryna, Alina, Alona, Nataliia, Anastasiia, Valeriia, Tetiana i Ludmyla, aby wesprzeć pracowników Urzędu Miasta. Codziennie przychodzą do punktu, liczą i wydają produkty spożywcze i chemiczne, pełnią funkcję tłumaczy oraz udzielają swoim rodakom informacji, m.in jak załatwić sprawę urzędową, gdzie się udać z problemem zdrowotnym, społecznym, lub gdzie zapytać o pracę. W swoim kraju kobiety były pielęgniarkami, prawniczkami, pracowały na uczelniach, w biurach podróży, składach budowlanych, a jedna z nich – jako oficer ukraińskiej Straży Granicznej.

W działania wolontariackie może włączyć się też lubelska młodzież. W ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 ruszył Projekt Wolontariat Lubelski. Projekt Wolontariat Lubelski ma na celu zebranie informacji o funkcjonujących w Lublinie grupach wolontariackich, opracowanie i wdrożenie miejskiej struktury wolontariatu oraz objęcie osób w nim uczestniczących szkoleniem i wsparciem. W ramach projektu zostanie opracowana aplikacja, która pozwoli na stworzenie bazy wolontariuszy działających w mieście i łączenie ich z podmiotami potrzebującymi dodatkowych rąk do pracy. Dwuletni projekt to wspólna inicjatywa Miasta Lublin, Fundacji Sempre a Frente i Stowarzyszenia Homo Faber.

- Rok 2023 upłynie w Lublinie pod znakiem Europejskiej Stolicy Młodzieży. Liczne wydarzenia, które odbędą się w naszym mieście, będą wspierali także wolontariusze. Projekt Wolontariat Lubelski ma na celu stworzenie systemu, który ułatwi koordynację ich pracy. Zachęcamy lubelską młodzież do włączania się w działania ESM 2023. To szansa dla młodych osób na podejmowanie inicjatyw, własny rozwój oraz udział w kształtowaniu przyszłości Miasta - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji oraz pełnomocnik prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Lubelska młodzież może również przyłączyć się do pracy Centrum Wolontariatu Sportowego Miasta Lublin, które od 2015 roku wspiera kluby i organizacje sportowe w działaniach związanych ze sprawnym przygotowaniem wydarzeń sportowych w Lublinie. Dotychczas w blisko 500 wydarzeniach wzięło udział 700 wolontariuszy. Tylko w 2022 roku wspierali oni organizację 68 wydarzeń, a swoją przygodę ze sportowym wolontariatem rozpoczęło 60 nowych osób.
 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy