reklama
reklama

Lublin: Wielonarodowa Brygada świętowała 6-lecie istnienia. Ma też nowego dowódcę [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada (LITPOLUKRBRIG) im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego obchodziła 6-lecie istnienia. Przy okazji uroczystości zmienił się dowódca Brygady.
reklama

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada (LITPOLUKRBRIG) im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego jest międzynarodową jednostką wojskową, którą tworzą żołnierze z Litwy, Polski i Ukrainy. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano w 2014 r., ale Brygada ostatecznie uformowała się w 2015 r. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady jest w Lublinie. Bataliony LITPOLUKRBRIG pozostają w gotowości w swoich krajach i są przerzucane w składzie LITPOLUKRBRIG na wypadek, gdy zostanie podjęta decyzja o aktywacji Brygady lub jakiegoś jej elementu. Utworzenie Brygady jest częścią ciągłego procesu jednolitej i długotrwałej współpracy wojskowej między Polską, Ukrainą i Litwą. Ten model współpracy został wcześniej sprawdzony w ramach Polsko-Ukraińskiego Batalionu (POLUKRBAT) oraz Litewsko-Polskiego Batalionu (LITPOLBAT).

W czwartek (7 października) Brygada świętowała 6-lecie swojego istnienia. Obchody rozpoczęła msza św. w Kościele Garnizonowym. Oficjalna część odbyła się na Placu Litewskim. Po przeglądzie pododdziałów i powitaniu uczestników uroczystości, podniesiono flagi państwowe i odegrane kolejno hymny Litwy, Ukrainy i Polski. Były okolicznościowe przemówienia i przekazanie wyróżnień od LITPOLUKRBRIG. Spotkanie zakończyły odegranie "Pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego” i parada pododdziałów. Cała uroczystość była połączona z ceremonią przekazania obowiązków na stanowisku dowódcy Wielonarodowej Brygady płk Jarosławowi Mokrzyckiemu.

W 1993 r. Jarosław Mokrzycki został skierowany do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie na stanowisko dowódcy plutonu piechoty górskiej. W latach 1995-96 jako oficer operacyjny pełnił służbę na Wzgórzach Golan w ramach misji ONZ – UNDOF. Po powrocie objął obowiązki dowódcy kompanii szkolnej w Ośrodku Szkolenia przy 21 RWT w Rzeszowie. W roku 2002 objął stanowisko specjalisty w Dowództwie Wojsk Lądowych – początkowo w Oddziale Szkolenia Dowództw, a później w Sekretariacie Dowódcy Wojsk Lądowych. Objął stanowisko szefa Wydziału Planowania Zobowiązań Sojuszniczych w Oddziale Planowania Dowództwa Wojsk Lądowych. W l. 2007-2008 brał udział w IX zmianie misji PKW w Iraku jako zastępca szefa sztabu Wielonarodowej Dywizji Centrum - Południe. Po powrocie pełnił obowiązki na stanowisku szefa Sekretariatu Dowódcy Wojsk Lądowych, a w l. 2010-2013 kierował Oddziałem Współpracy Międzynarodowej. W 2014 r. płk Jarosław Mokrzycki objął obowiązki zastępcy dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, które pełnił do października 2017 r., przez ostatni rok jako czasowo pełniący obowiązki dowódca. Po tym został przeniesiony na stanowisko szefa Oddziału Zachodniego w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych MON. 2 lipca 2018 r. decyzją Ministra Obrony Narodowej objął stanowisko dyrektora Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.
 
Dotychczas dowódcą LITPOLUKRBRIG był płk. Dmytro Bratishko. Podziękowano mu za zaangażowanie w podnoszenie wyszkolenia i zdolności bojowych Brygady jako elementu sił zbrojnych NATO, dbałość o rozwój i profesjonalną służbę żołnierzy, działanie na rzecz jednolitej i długotrwałej współpracy wojskowej oraz przyjaźni pomiędzy Polską, Ukrainą i Litwą, eksponowanie i upowszechnianie tradycji wspólnych działań zbrojnych narodów walczących z wrogami I Rzeczpospolitej m.in poprzez propagowanie sylwetki Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama