Reklama

Reklama

Lublin: W piątek obchody Dnia Unii Lubelskiej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: W piątek obchody Dnia Unii Lubelskiej - Zdjęcie główne

Lublin: W piątek obchody Dnia Unii Lubelskiej | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto Lublin organizuje obchody 453. rocznicy Unii Lubelskiej. W programie jest m.in. występ muzyków z Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej z Charkowa. Oprócz tego, przygotowano wystawę przywołującą klimat i obyczaje dawnych kresowych uzdrowisk oraz spacer poświęcony Polsce, Litwie i Ukrainie.

Reklama

Ważne wydarzenie

Rada Miasta Lublin ustanowiła 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej w 2015 r.,z inicjatywy lubelskich towarzystw kresowych.
 
- Zawarta w 1569 roku w naszym mieście Unia Lubelska na dwa stulecia połączyła tradycje i kultury różnych narodów żyjących we wspólnym państwie. Unia polsko-litewska była ważnym wydarzeniem w dziejach nie tylko Lublina, Polski, ale i całej Europy, przede wszystkim z uwagi na jej pokojowy, partnerski i kompromisowy charakter. Zachęcam do świętowania jej rocznicy w duchu wzajemnej tolerancji i poszanowania odrębnych tradycji, budując jedność na bazie wspólnych wartości - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Jednym z punktów programu obchodów jest koncert kameralny w wykonaniu muzyków z Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Słobożański” z Charkowa w Ukrainie. Artyści zaprezentują utwory z repertuaru kompozytorów takich jak: R. Strauss, W.A. Mozart , J.S. Bach, B.M. Latoszynski, C.M. Weber i M. Skoryk. Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna „Słobożański” jest pierwszą i jedyną profesjonalną młodzieżową orkiestrą symfoniczną w Ukrainie. Powstała w Charkowie w 1993 roku. W 1994 r. na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze Orkiestrę uznano za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie. Obecnie w zespole pracują młodzi muzycy z całej Ukrainy. Wielu z nich jest laureatami nagród krajowych i międzynarodowych. Działalność twórcza młodzieżowej orkiestry zyskała uznanie na całym świecie, a światowej sławy muzycy odwiedzają Charków, aby pracować z tak wyjątkową grupą wykonawczą. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat z Orkiestrą pracowali: Kirill Karabits (Ukraina/Wielka Brytania), Elizabeth Pitcairn (USA), Daniel Austrich (Niemcy), Arkady Shilkloper (Niemcy), Theodore Kuchar (USA), Laszlo Fenyo (Niemcy), Alexey Stadler (Niemcy), Dionysius Grammenos (Grecja), Allin Vlasenko (Ukraina) czy Valeriy Sokolov (Ukraina). Orkiestra ma w swoim repertuarze arcydzieła muzyki klasycznej, utwory kompozytorów współczesnych oraz muzykę różnych gatunków i stylów. Zanim rozpoczęła się wojna 24 lutego, stale uczestniczyła w różnych imprezach okolicznościowych, krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz konkursach. Ze względu na znaczący wkład w rozwój kultury ukraińskiej i wysoki profesjonalizm w 2008 roku orkiestra otrzymała status akademickiego zespołu wykonawczego.
 
 
Obchody Dnia Unii Lubelskiej odbędą się w piątek (1 lipca). Część wydarzeń tłumaczona będzie na Polski Język Migowy, a odsłuchanie koncertu w Bazylice oo. Dominikanów ułatwi znajdująca się tam pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Program uroczystości

godz. 11.00  złożenie kwiatów pod pomnikiem Unii Lubelskiej na Placu Litewskim z tłumaczeniem na Polski Język Migowy, a następnie wernisaż wystawy przedstawiającej życie codzienne, kulturę i rozrywki kuracjuszy, którzy podróżowali do uzdrowisk ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej; Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, Pl. Litewski 3 (Pałac Lubomirskich);

godz. 18.00  msza święta w 453. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej; Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Złota 9;

godz. 19.00 – koncert kameralny w wykonaniu muzyków z Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Słobożański” z Charkowa; Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika;

godz. 20.00 – Na tropie początków Rzeczpospolitej Obojga Narodów – impreza przewodnicko-edukacyjna w formie spaceru poświęcona Polsce, Litwie i Ukrainie. Rozpoczęcie przy pomniku Unii Lubelskiej na Placu Litewskim, dalsza trasa: Brama Krakowska – Wzgórze Zamkowe – Klasztor oo. Dominikanów – miejscezakończenia w zależności od inwencji uczestników. Osobom niepełnoletnim powinni towarzyszyć opiekunowie;

godz. 20.00 – uzdrowiskowa potańcówka z Marianem Hemarem oraz pokaz mody lat 20. i 30. XX wieku w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo”; Plac Litewski przed Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy