Reklama

Reklama

Lublin: W mieście zaczęła działać Klinika Leczenia Chorób Zakaźnych. Pierwsi pacjenci już są [GALERIA]

Opublikowano: 14 września 2021 14:38
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Diagnozowanie i leczenie pacjentów zaczęła Klinika Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie. Klinika jest przygotowana do leczenia pacjentów z chorobami zakaźnymi, w tym z zakażeniem SARS-CoV-2, bo ma możliwość izolowania pacjentów wysoce zakaźnych.

Reklama

Klinika Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie rozpoczęła diagnozowanie i leczenie 1 września, a oficjalne otwarcie odbyło się w poniedziałek (13 września). Inwestycję zrealizowano w ramach projektu "Centrum boreliozy i innych chorób odzwierzęcych”. Klinika jest siedzibą konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych i specjalizuje się w chorobach zakaźnych odzwierzęcych, w tym odkleszczowych. Zapewnia wszystkie konsultacje np. neurologiczne, psychologiczne oraz edukację pacjentów.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Szpital przy ul. Biernackiego ma już windę. Ma ułatwić funkcjonowanie pacjentom i personelowi

- Gratuluję kierownictwu i współpracownikom tej znakomitej nowej bazy, czego doświadczyliśmy podczas przejścia, zarówno w tej części, gdzie są pacjenci, ale i w tej administracyjnej. To niezmiernie ważny element w leczeniu chorób zakaźnych. Rola Instytutu jest ogromna, zarówno w procesie hospitalizacji osób zakażonych, ale również jeśli chodzi o szczepienia. W momencie, kiedy uruchomiłem pierwszy szczepieniobus, wtedy kiedy jeszcze to nie było na poziomie centralnym, to właśnie Instytut odpowiedział na naszą prośbę. Doświadczam, jaki klimatu pracy i atmosfera jest w tej instytucji - mówił Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

W trakcie spotkania wojewoda przekazał cztery dyplomy uznania Wojewody Lubelskiego z medalem. Dyplom odebrał dyrektor Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie - Lech Panasiuk. Został on wyróżniony za zaangażowanie w działalność Instytutu, profesjonalną i pełną oddania pracę w czasie pandemii COVID-19, cenny wkład w organizację procesu szczepień i realizację projektu Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych, odpowiedzialne i kompetentne zarządzanie pracownikami związane z ogromną odpowiedzialnością za ludzkie życie. Zastępca dyrektora ds. Medycznych Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie - Magdalena Czarkowska odebrała wyróżnienie za zaangażowanie w działalność Instytutu, profesjonalną i pełną oddania pracę w czasie pandemii, wybitne zasługi w organizacji szpitala tymczasowego, nieoceniony wkład w organizację procesu szczepień w województwie lubelskim, kompetentną i efektywną współpracę z wieloma środowiskami oraz podmiotami na rzecz dobra wspólnego wytrwałość i konsekwencję w działaniu. Z kolei konsultantowi wojewódzkiemu ds. chorób zakaźnych - Grażynie Semczuk wojewoda przyznał dyplom za kompetentną i efektywną współpracę z wieloma środowiskami oraz podmiotami na rzecz dobra wspólnego, kompetentną i pełną oddania pracę w czasie pandemii, nieoceniony wkład w ratowanie życia i zdrowia ludzkiego, profesjonalne doradztwo Wojewodzie Lubelskiemu, edukację zdrowotną społeczeństwa, rzetelność, odpowiedzialność, aktywność i sumienność w trakcie realizacji obowiązków. Natomiast Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie otrzymał dyplom uznania za ofiarną służbę chorym, empatię i troskę o każdego pacjenta oraz profesjonalizm i wysokie kompetencje zawodowe personelu, pełne poświecenia zaangażowanie w walkę z pandemią COVID-19, cenny wkład w organizację procesu szczepień, pomyślną realizację projektu Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych, wkład w rozwój opieki medycznej w województwie lubelskim, wytrwałość i konsekwencję w działaniu.

- Inwestycja realizowana była w latach 2017-2020. Została sfinansowana z budżetu państwa i Instytutu Medycyny Wsi. Budowa tej Kliniki stanowi kolejny etap ciągu inwestycji, które dokonują się od pewnego czasu w Instytucie. W ciągu ostatnich czterech lat całkowicie wyremontowaliśmy oddział chorób wewnętrznych, przychodnię, zakłady diagnostyczne, dokonaliśmy zakupu nowoczesnego sprzętu - wyjaśniał Lech Panasiuk, dyrektor Instytutu Medycyny Wsi.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Szpital przy al. Kraśnickiej realizuje zabiegi małoinwazyjne. Marszałek województwa: To kolejny krok do stabilizacji w służbie zdrowia
 
- Resort zdrowia wspomógł tę inwestycję kwotą 8 mln zł. Widzimy, jakie są potrzeby w tym obszarze, jak borelioza i inne choroby odzwierzęce zwiększają swoje znaczenie. Wierzę, że ta inwestycja przyczyni się do jeszcze większego rozwoju potencjału klinicznego, i jeszcze bardziej zwiększy możliwości leczenia pacjentów. Centrum boreliozy to nie tylko leczenie, to też całkiem inne możliwości podejścia do pewnych projektów badawczo-rozwojowych, do profilaktyki. Ta inwestycja ma wiele obszarów. To nie ostatnia inwestycja w obszarze chorób zakaźnych. Choroby zakaźne nie wyginęły. Nie możemy ich traktować jako relikt przeszłości. Zdecydowaliśmy się na kolejną dużą inwestycję, 20 mln zł na rozwój w obszarze chorób zakaźnych - zaznaczał Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
 
- Inwestycja jest bardzo ważna dla naszego miasta. Do tej pory funkcjonowała jedna klinika chorób zakaźnych, która w tej chwili specjalizuje się głównie w leczeniu COVID-19, więc my gwarantujemy w obecnym czasie leczenie pacjentów z innymi chorobami zakaźnymi, w tym z boreliozą. Pacjenci znajdą tu kompleksową opiekę zarówno w poradni chorób zakaźnych, jak również na oddziale w przypadku konieczności hospitalizacji. Już pierwszego dnia mieliśmy przyjętych 6 pacjentów, w chwili obecnej mamy ich 13. Mamy już kolejkę oczekujących na przyjęcia pacjentów po kwalifikacjach na oddział - dodawała dr n. o zdr. Magdalena Czarkowska zastępca dyrektora ds. medycznych Instytutu Medycyny Wsi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.