Reklama

Reklama

Lublin: UMCS podpisał umowę z dwiema firmami. Chodzi o patenty na wynalazki [WIDEO]

Opublikowano: sob, 29 maj 2021 08:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, firma Intermag z Olkusza oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach podpisały umowę dotyczącą udzielenia licencji na 4 patenty. Chodzi o wzrost roślin uprawnych.

Reklama

Dynamizować współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym

Opracowane wynalazki są pod ochroną patentową, a dotyczą sposobu otrzymywania i oczyszczania substancji produkowanych przez bakterie, zwanych czynnikami Nod, stanowiących składnik aktywny preparatu stymulującego wzrost roślin uprawnych. Umowę podpisano w piątek (28 maja) w Centrum Ecotech-Complex przy ul. Głębokiej.

- Chcę podziękować prezesowi Hubertowi Kardaszowi za to, że firma Intermag podjęła się komercjalizacji tych czterech wynalazków. Staramy się dynamizować naszą współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W dotychczasowej historii UMCS-u to pierwsza tak duża komercjalizacja - prof. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 

- Przede wszystkim chciałem serdecznie podziękować naszym partnerom – UMCS-owi i Instytutowi Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław za zaufanie, jakim obdarzyli firmę INTERMAG. Rozmowy dotyczące komercjalizacji tego produktu trwają od dwóch lat. Mamy bardzo dobre kontakty z pracownikami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i widzimy bardzo duży potencjał w komercjalizacji tego produktu. Sami go przetestowaliśmy i potwierdziliśmy jego dużą efektywność. Jest to bardzo innowacyjne podejście do rolnictwa, wpisujące się w nowe trendy, takie jak Zielony Ład czy rolnictwo ekologiczne - powiedział Hubert Kardasz, prezes INTERMAG sp. z.o.o. z Olkusza.

Z kolei dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa  – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który mówił o tym, dlaczego IUNG podejmuje tego typu badania.

- Zainteresowanie naszej jednostki uprawą roślin bobowatych jest ogromne, ponieważ posiadają one wartość strategiczną. Produkcja zwierzęca polegająca na produkcji białka jest uzależniona od dostaw soi. Rynek globalny jest w tej kwestii dynamiczny – zatem polskie instytucje robią wszystko, by możliwie uniezależnić się od importu soi. Jest to trudny proces ze względu na warunki cieplne i wodne, które należy zapewnić roślinom bobowatym. Powierzchnia ich upraw jest znikoma – w skali globalnej wynosi zaledwie 0,4%. W tej sytuacji musimy podejmować działania by podnieść wydajność z hektara, albo skorzystać z innego sposobu – np. wykorzystywać omawiane dzisiaj metody wspomagania wzrostu tych roślin. Najlepiej wyhodować rodzaje odporne na różne, zmienne warunki klimatyczne - mówił  prof. Wiesław Oleszek, dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Przełożyć badania naukowców na praktykę

Prorektor UMCS ds. rozwoju i współpracy z gospodarką oraz dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS opowiedzieli o tym, jak wygląda proces komercjalizacji

- Zadaniem komercjalizacji jest, aby przełożyć badania naukowców na praktykę. Naukowcy mają pomysły, a uniwersytet dysponuje rozwiniętą strukturą administracyjną, która ma się przyczyniać do tego, aby te pomysły znalazły nabywców, a proces wyszukiwania nabywców i przełożenia pomysłów naukowców na umowę i dalszą współpracę przebiegał sprawnie. W naszym Uniwersytecie organizacją procesu komercjalizacji zajmuje się specjalnie do tego celu powołane Centrum Transferu Wiedzy i Technologii - opowiadał prof. Zbigniew Pastuszak, prorektor UMCS ds. rozwoju i współpracy z gospodarką.

- Centrum Transferu Wiedzy i Technologii to jednostka, która ma pomóc połączyć dwa światy: nauki oraz biznesu, a efektem mają być produkty wdrożone na rynek. Bardzo się cieszę, że udało się pozyskać przedsiębiorcę zainteresowanego komercjalizacją bionawozu. To jest pierwszy duży sukces w tym roku, ale planujemy też kolejne wdrożenia, nie tylko w naukach ścisłych i przyrodniczych, ale również humanistycznych i społecznych - uzupełniła Anna Grzegorczyk, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS.

Duży potencjał

Komercjalizacji preparatów opartych na "czynnikach Nod” podjęła się polska firma INTERMAG specjalizująca się w rozwoju i produkcji nowoczesnych preparatów dla rolnictwa i ogrodnictwa oraz produktów prozdrowotnych dla zwierząt.

- Firma INTERMAG posiada Dział Badań i Rozwoju, który składa się z ponad 20 osób. Sami realizujemy szereg projektów badawczych zarówno współfinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jak i takich, które są współfinansowane bezpośrednio przez Komisję Europejską. Samodzielnie szukamy ciekawych rozwiązań, natomiast intersujące też są dla nas rozwiązania, które zostały opracowane przez naukowców. Zaczynamy tak naprawdę naszą współpracę i liczymy na dalszy rozwój tego produktu w zakresie innych upraw. Widzimy duży potencjał i jesteśmy ciekawi, jak ta współpraca dalej będzie się rozwijała - tłumaczył Krzysztof Ambroziak, dyrektor Działu Badań i Rozwoju INTERMAG.

Na koniec spotkania głos zabrali naukowcy z Instytutu Nauk Biologicznych.

- Naukowcy biorący od wielu lat udział w badaniach są bardzo ważnym elementem tego sukcesu. Cieszy fakt, że prace związane z tą tematyką, które są prowadzone w Instytucie Nauk Biologicznych UMCS, znalazły praktyczne zastosowanie. Dziękuję naukowcom za rozwijanie pasji oraz odwagę pokazywania swoich wyników. Pragnę również podziękować przedsiębiorcom za zaangażowanie się w nasze badania - powiedziała prof. Anna Jarosz-Wilkołazka.

Komercjalizacja patentów naukowców z UMCS zaprezentowana, jest to największa komercjalizacja w UMCS. Uczelnia posiada blisko 90 wynalazków, patentów, znajdujących się na różnym etapie, co stanowi dużą liczbę potencjalnych możliwości komercjalizacyjnych.

Konferencja prasowa w sprawie umowy udzielenia licencji na cztery patenty

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy