reklama
reklama

Lublin uczci Dawida Altera Kurzmanna? Jest petycja o nazwanie jego imieniem miejsca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia - Dawid Alter Kurzmann

Lublin uczci Dawida Altera Kurzmanna? Jest petycja o nazwanie jego imieniem miejsca - Zdjęcie główne

Dawid Alter Kurzmann | foto Wikipedia - Dawid Alter Kurzmann

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Radni na wniosek Fundacji POLANSKI-Foundations zdecydują czy ulica, skwer lub park w Lublinie, zostanie nazwane imieniem Dawida Altera Kurzmanna. Pracował w krakowskim sierocińcu i zginął w trakcie II wojny światowej na terenie województwa lubelskiego.
reklama

Radni zdecydują czy petycja jest zasadna

Na najbliższej sesji Rady Miasta Lublin, którą zaplanowano na czwartek (25 lutego) radni podejmą decyzję, czy petycja dotycząca upamiętnienia postaci Dawida Altera Kurzmanna jest zasadna. Petycja w tej sprawie wpłynęła do RM we wrześniu zeszłego roku, a jej autorem jest Fundacja POLANSKI-Foundations.

Dawid Alter Kurzmann urodził się 25 maja 1865 roku w Rzeszowie. Był krakowskim kupcem, działaczem społecznym i politycznym, filantropem oraz chasydem. Z uwagi na relacje z Domem Sierot Żydowskich przy ul. Dietla w Krakowie oraz okoliczności dobrowolnej śmierci razem z dziećmi podczas akcji deportacyjnej nazywany jest krakowskim Januszem Korczakiem. Od 1918 r. związany z Domem Sierot Żydowskich w Krakowie, gdzie kierował finansami placówki. Podczas okupacji poświecił resztki majątku i swoje zdolności ratowaniu sierocińca. Dom Sierot mieścił się na terenie getta przy ul. Józefińskiej 41, stłoczono w nim 300 podopiecznych. 28 października 1942 r. podczas tzw. akcji październikowej, sierociniec został otoczony. Najmłodsze dzieci wrzucono do koszy, wywieziono i zamordowano w nieznanym miejscu. Grupa najstarszych chłopców za namową wychowawców, tworząc kilka grup, zdołała uciec. Pozostałych wyprowadzono na plac Zgody. Tam Niemcy zaproponowali wychowawcom Domu Sierot ocalenie i pracę w nowej placówce, którą zamierzali utworzyć na terenie getta. Dawid Alter Kurzmann, kierowniczka zakładu Anna Feuerstein i jej mąż Juliusz odmówili opuszczenia dzieci. Późnym wieczorem transport odjechał do Obozu Zagłady w Bełżcu (powiat tomaszowski, województwo lubelskie) gdzie Kurzmann zginął 29 października 1942 roku.

- Ze względu na filantropijną działalność dla dzieci sierot oraz dobrowolną śmierć w Niemickim Obozie Zagłady w Bełżcu wnioskujemy, aby postać ta została upamiętniona poprzez nazwanie ulicy, skweru lub parku jego imieniem - piszą autorzy w petycji.

- Petycja została zgodnie z art.53 j ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu  (Dz.U. z 2021 r., poz.177 t.j.) pozytywnie zaopiniowana przez Instytut Pamięci Narodowej - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały na temat petycji.

W petycji ani w projekcie uchwały nie wskazano konkretnego miejsca, które miałoby zostać nazwane imieniem Kurzmanna. Natomiast zgodnie z przepisami na odpowiedzi w sprawie petycji są 3 miesiące, ale z uwagi na oczekiwanie na stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej, przedłużono ten termin.

Fundacja POLANSKI-Foundations

Fundacja powstała w 2019 roku. Jej celem są: działania zmierzające do odnajdywania i upamiętnienia miejsc kaźni oraz porchowku ofiar holocaustu, pomoc osobom i organizacjom w Polsce i za granicą, które zajmują się podobnymi działaniami, działalność naukowa, badawcza i oświatowa, wspieranie inicjatyw lokalnych związanych z upoweszechnianiem wiedzy o holocuście i o kulturze żydowskiej, działalność na rzecz zwalczania ksenofobii i antysemityzmu oraz opieka nad żydowskimi cmentarzami i miejscami pamięci.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama