Reklama

Reklama

Lublin: Trzy miesiące budowy nowego mosty przy ul. Żeglarskiej. Co dzieje się na budowie?

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Od trzech miesięcy trwają prace przy budowie nowego mostu na ul. Żeglarskiej. Wśród najważniejszych robót wykonanych do tej pory są: rozbiórka obiektu, montaż pali i ich próby obciążeniowe oraz dostawa ponad 160 ton stali zbrojeniowej.

Reklama

- Jeszcze w tym roku mieszkańcy skorzystają z nowej infrastruktury, współfinansowanej z funduszy europejskich. Z uwagi na obszar koryta rzeki jest to trudne zadanie drogowe, pomimo to realizacja przebiega zgodnie z założeniami i bez komplikacji. Nowy most w ciągu ul. Żeglarskiej umożliwi bezpieczniejsze poruszanie się pieszym, rowerzystom i kierowcom, jak również dopełni funkcjonalnie istniejący w tej części miasta węzeł przesiadkowy - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin.
 
Zakończono możliwą rozbiórkę mostu w 80%. Pozostałe dwie podpory zostaną wykorzystane przy montażu konstrukcji stalowej, co nastąpi po podwieszeniu ustroju nośnego. Po rozbiórce wykonano platformy robocze oraz wbito ścianki szczelne na pierwszej podporze. Potem wykonawca przystąpił do realizacji robót palowych mających na celu stabilizację podłoża pod posadowienie podpory od strony ul. Janowskiej. W gruncie są już wszystkie 53 pale wiercone o średnicy 1 m i długości 12 m.
 
Kolejnym etapem prac były próbne obciążenia statyczne pali fundamentowych. Najpierw drogowcy wykonali wykop oraz beton podkładowy. Następnie próbne obciążenia wykonano na ośmiu wytypowanych palach.
 
- Z uwagi na skomplikowany charakter tych prac, w ciągu doby była możliwość prowadzenia czynności tylko w zakresie dwóch słupów. Skrócony raport z badań wytrzymałościowych pali potwierdza osiągnięcie prawidłowych wskaźników. Sprawozdanie szczegółowe wykonawca przekaże w najbliższym czasie. Zakończenie próbnych obciążeń pali pozwoliło rozpocząć montaż zbrojenia konstrukcji przyczółka na podporze od strony ul. Janowskiej. Równolegle trwają prace związane ze wzmocnieniem podłoża metodą „jet-grouting”, czyli mieszania piasku i cementu z gruntem oraz wodą w celu jego stabilizacji, pod posadowienie przyczółka po drugiej stronie rzeki - od strony ul. Nałkowskich. Tam jednocześnie prowadzone są prace przy posadowieniu drugiej podpory - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
 
Na teren budowy dostarczono ponad 160 ton stali zbrojeniowej. Drogowcy będą ją wykorzystywali jako materiał do konstrukcji przyczółków.
 
Nowy most ma być większy od obecnego. Jego długość wyniesie 50 m, a szerokość 19 m. Będzie to most jednoprzęsłowy ze wzmocnieniem w formie podwieszenia. Wszystkie elementy wyposażenia z betonu będą wykonane w kolorystyce materiału naturalnego, deski gzymsowe zaprojektowano w kolorze zielonym, a balustrady na obiekcie jako szare.
 
Inwestycja zakłada też przebudowę odcinka ul. Żeglarskiej - od nowo powstałego węzła, do skrzyżowania z ul. Nałkowskich. Dlatego prowadzone są roboty drogowe przy przebudowie tej ulicy. Wybudowano już kanalizację deszczową od strony ul. Janowskiej. Wykonywane są również roboty branży elektroenergetycznej i zrealizowano wszystkie roboty związane z usunięciem kolizji oraz przewiert pod rzeką Bystrzycą, dla przeprowadzenia nowych ciągów kablowych. Planowana jest kontynuacja robót sanitarnych w ciągu ul. Żeglarskiej od strony ul. Nałkowskich. Zakres inwestycji obejmie również korektę przebiegu ścieżki rowerowej zlokalizowanej pod mostem oraz regulację koryta rzeki. 
 
Generalnym wykonawcą robót jest spółka Primost Południe z siedzibą w Będzinie. Koszt inwestycji wynosi około 37 mln zł, a termin jego zakończenia upływa 29 listopada.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy