reklama
reklama

Lublin: Tajemnice cmentarza przy ul. Unickiej. Szukali miejsc pochówków straconych więźniów

Opublikowano:
Autor:

Lublin: Tajemnice cmentarza przy ul. Unickiej. Szukali miejsc pochówków straconych więźniów - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaNa cmentarzu przy ul. Unickiej prowadzone były prace poszukiwawcze miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku Lubelskim.
reklama

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej pod nadzorem prokuratora, przeprowadził kolejny etap prac poszukiwawczych na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. Specjaliści szukali miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku w Lublinie na mocy wyroków orzeczonych przez komunistyczne sądy wojskowe.
 
Przebadano trzy mogiły. W pierwszej nie znaleziono ludzkich szczątków.
 
- W drugiej lokalizacji, pod współczesną komorą grobową, ujawniono plastikowy worek kryjący szczątki należące do trzech mężczyzn. Szkielety uległy częściowej destrukcji prawdopodobnie w czasie pogłębiania grobu pod wtórny pochówek. Zachowały się kości długie, miednice, pojedyncze żebra, częściowo kręgi oraz fragmenty czaszek. Według wstępnych oględzin co najmniej dwie osoby nie przekroczyły 30 roku życia. Z uwagi na zły stan zachowania szkieletów, na tym etapie badań nie stwierdzono charakterystycznych urazów dla ofiar egzekucji. Jednakże kontekst archeologiczny i wstępna ocena antropologiczna (lokalizacja pochówku, liczba odnalezionych osób, wiek) wskazują, że ujawnione szczątki mogą należeć do poszukiwanych ofiar więzienia na Zamku w Lublinie - przekazało Biuro Poszukiwań i Ientyfikacji IPN.
 
 
W kolejnej mogile, pod warstwą późniejszych pochówków, znaleziono niekompletny szkielet w układzie anatomicznym. Był ułożony przednimi powierzchniami ciała ku dołowi.
 
-  Zachowały się m.in. kości obręczy biodrowej, kończyn dolnych oraz przedramienia prawego. Ponadto ujawniono powtarzającą się lewą kość biodrową oraz prawą i lewą kość strzałkową, co wskazuje, że podjęte szczątki należały do co najmniej dwóch osób. Przypuszczalnie szkielety zostały częściowo podjęte podczas pogłębiania grobu pod wtórny pochówek, a następnie przeniesione w inne, nieoznaczone miejsce na cmentarzu - dodaje BPiI IPN.
 
Szczątki trafią do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Tam zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz próbie identyfikacji genetycznej.
 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo