1 Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie pozyskał nowy sprzęt diagnostyczny. Odbyła się też już prezentacja nowo pozyskanego sprzętu wraz z oprogramowaniem, rozszerzającego możliwości wykonywania badań z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego w oparciu o algorytm sztucznej inteligencji.
- W Szpitalu Wojskowym w Lublinie jako pierwszym w regionie zostało zainstalowane pionierskie oprogramowanie operacyjne oparte na głębokim uczeniu się/sztucznej inteligencji - wyjaśnia płk Bogusław Piątek, rzecznik prasowy szpiatala.
Algorytmy sztucznej inteligencji mają np. zwiększać dokładność badań i poprawiać skuteczność wykrywania drobnych zmian patologicznych. Do tegp wykorzystanie AI w medycynie jest doskonałym narzędziem, ale gdy zostanie odpowiednio zintegrowane z praktyką medyczną/praktyką lekarza. Poza tym, skraca się czas wykonywania badań, a technologia ta może być też środkiem w walce z niewystarczającą liczbą lekarzy.
Natomiast wśród korzyści w diagnostyce z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego oraz sztucznej inteligencji szpital wymienia: lepszą i bardziej skuteczną, precyzyjną diagnostykę chorób i raka gruczołu korkowego oraz szybszą i efektywniejszą diagnostykę chorób mięśnia sercowego w tym techniki, które pozwalają zastąpić biopsję. Kolejna korzyść to pozbawiona artefaktów diagnostyka miednicy u kobiet w szczególności endometriozy. Korzyścią w neuroradiologii zaś jest precyzyjna diagnostyka guzów mózgu czy kanału kręgowego, zmian po zastosowanym leczeniu, ewentualnej wznowy. Z kolei w ortipedii - jest to technika, aby wskazać drobne urazy, uszkodzenia chrząstki, uszkodzenia pojedynczych włókien mięśni czy więzadeł.
Szpital pozyskał sprzęt dzięki dotacji otrzymanej z Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach Programu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.