reklama
reklama

Lublin: Szpital kupił nowoczesny sprzęt dla neurochirurgii [GALERIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Lublin: Szpital kupił nowoczesny sprzęt dla neurochirurgii [GALERIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
31
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z Lublina Szpital przy ul. Jaczewskiego kupił sprzęt dla neurochirurgii. Ma on zapewnić lepszą precyzję w leczeniu, ale też skrócić czas oczekiwania na przyjęcie na oddział.
reklama

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie kupił aparaturę medyczną przeznaczoną do wykonywania świadczeń z zakresu neurochirurgii. Doposażenie Bloku Operacyjnego, Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej i współpracującego z nim Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii ma wpłynąć na poprawę jakości oraz przyspieszenie diagnostyki i terapii. Ma to doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na przyjęcie na oddział.

Kliniczny Oddział Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej SPSK Nr 4 w Lublinie jest jednym z największych oddziałów neurochirurgicznych w Polsce, wykonującym ponad 2,5 tys. zabiegów operacyjnych rocznie. 

- Środki, które udało się uzyskać dzięki programowi REACT-EU, posłużą do unowocześnienia  wyposażenia Bloku Operacyjnego. Dzięki nim uda nam się wejść do europejskiej pierwszej ligi, bo dzięki aparaturze nasza jednostka będzie porównywalna z dobrymi ośrodkami w Europie Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych i najlepiej wyposażonymi ośrodkami w Polsce. Co jednak najważniejsze, z zakupionego sprzętu skorzystają wszyscy pacjenci naszego oddziału. Będzie on wykorzystywany zarówno do leczenia osób z nowotworami, jak i z chorobami naczyniowymi układu nerwowego czy teżze schorzeniami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, którzy stanowią większośćosób leczonych w oddziale. Nowa aparatura znacząco zwiększy precyzję wykonywanych zabiegów i jednocześnie zminimalizuje ryzyko powikłań, istotnie przyczyni się do skrócenia czasu trwania zabiegów - mówi prof. dr hab. n. med. Radosław Rola, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej SPSK Nr 4 w Lublinie.

Czas oczekiwania na przyjęcie do Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej, dotychczas w pilnym przypadku wynosił średnio 60 dni. W tej grupie pacjenci z nowotworem mózgu i innych części centralnego układu nerwowego na przyjęcie na oddział oczekiwali średnio 39 dni. W przypadku stabilnym czas oczekiwania chorego z nowotworem niezłośliwym wynosił 91 dni. Chorzy z naczyniakami krwionośnymi i chłonnymi oczekiwali ok. 9-10 dni, pacjenci z pozostałymi rozpoznaniami - średnio 84 dni.1

- Zakup aparatury ma na celu poprawę jakości i precyzyjności zabiegów operacyjnych oraz zwiększenie ich bezpieczeństwa przy utrzymaniu wysokiej radykalności. Zabiegi będą trwać krócej i jednocześnie będą obarczone niewielkim ryzykiem powikłań, co wpłynie na istotne skrócenie czasu pobytu pacjentów w szpitalu i tym samym zwiększy dostępność do świadczeń. W skład pozyskanej aparatury wchodzą systemy do obrazowania śródoperacyjnego, takie jak USG sprzężone z neuronawigacją pozwalające na precyzyjną ocenę lokalizacji i rozległości usunięcia guza w trakcie zabiegu, czy tomograf śródoperacyjny z oprogramowaniem do rozszerzonej rzeczywistości. Aparatura ta będzie połączona z systemem neuronawigacji sprzężonym z mikroskopem operacyjnym. Weryfikacja lokalizacji guza przy pomocy USG sprawi, że zrobotyzowany mikroskop operacyjny pod kontrolą systemu neuronawigacji automatycznie ustawi się w oczekiwanym przez operatora miejscu, co nie tylko skróci zabieg, ale i zminimalizuje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Natomiast nowoczesny tomograf pozwoli na przykład na rejestrację pacjenta do systemu neuronawigacji w sposób zdalny - w trakcie zabiegu operacyjnego. Pacjent uniknie w ten sposób konieczności wykonania dodatkowych badań przed operacją, czy – co byłoby jeszcze bardziej kłopotliwe i wiązałoby się z przetransportowaniem pacjenta do pracowni – w czasie operacji. To wszystko przełoży się na znaczne skrócenie czasu zabiegów stabilizacji kręgosłupa czy też głębokiej stymulacji mózgu. W tym drugim przypadku szybkość wykonania operacji jeszcze bardziej wzrośnie, bo pacjent nie będzie musiał w trakcie zabiegu mieć wykonanej tomografii w innej jednostce szpitala. Teraz będzie przebywał tylko w jednej sali, w której będzie miał wykonaną tomografię połączoną z systemem neuronawigacji. System zarejestruje pacjenta do operacji i połączy badanie śródoperacyjne z wcześniej wykonanym przez operatora planem. Powinno to skrócić zabiegi o ok. 1-1,5 godziny, co znacznie wpłynie na dostępność chorych do świadczeń, bo im są one krótsze, tym więcej jesteśmy w stanie ich wykonać dziennie - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Radosław Rola.

Kliniczny Oddział Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej SPSK Nr 4 w Lublinie jest jedynym ośrodkiem neurochirurgicznym w makroregionie oferującym pełny zakres leczenia operacyjnego nowotworów układu nerwowego, schorzeń naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego oraz schorzeń degeneracyjnych i rozrostowych kręgosłupa. Oddział ma własny blok operacyjny z trzema salami operacyjnymi i salą wybudzeniową, oddział pooperacyjny i intensywnego nadzoru oraz oddział o podwyższonym nadzorze. Przy 50-łóżkowym oddziale działa Poradnia Neurochirurgiczna oferująca opiekę ambulatoryjną. Kliniczny Oddział Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej stanowi jedno z trzech w Europie miejsc stosowania terapii NanoTherm - metody leczenia, mającej zastosowanie w złośliwych guzach glejowych mózgu. Z tego względu w ośrodku leczeni są nie tylko chorzy z województwa lubelskiego, ale i pacjenci z innych regionów kraju i z zagranicy.

- Współpracujący z Klinicznym Oddziałem Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej SPSK Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii udziela rocznie 16 tys. świadczeńanestezjologicznych w zakresie wszystkich najnowocześniejszych procedur wykonywanych przez poszczególne jednostki szpitala. Oddział jest liderem w monitorowaniu głębokości sedacji u krytycznie chorych oraz u pacjentów poddanych znieczuleniu ogólnemu. Jako jedyny w kraju wdrożył monitorowanie hemodynamiczne, a jego personel przeszedł szkolenie celem wdrożenia monitorowania ryzyka hipotensji u pacjentów poddanych rozległym operacjom z zakresu neurochirurgii. W strukturach oddziału po raz pierwszy w Polsce wdrożono nagradzany program wczesnej rehabilitacji, który stanowi szansę szybkiego powrotu pacjentów do pełnej lub częściowej mobilności - informuje szpital.

Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii jest jedną z jednostek prowadzących leczenie pacjentów w głębokiej hipotermii z użyciem ECMO. Ośrodek wdrożył metodę infiltracji rany w leczeniu bólu pooperacyjnego, która zyskała uznanie w innych szpitalach w Polsce.

Natomiast sam rof. dr hab. n. med. Radosław Rola doświadczenie zawodowe w dziedzinie neurochirurgii zdobywał w Polsce, w klinice kierowanej przez swojego poprzednika - neurochirurga prof. dr hab. n. med. Tomasza Trojanowskiego, oraz za granicą, w Klinice Neurochirurgii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) w Stanach Zjednoczonych oraz Klinice Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Lille we Francji. Od 2009 roku jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów (PTNCH), w którym w latach 2009-2022 pełnił funkcję Przewodniczącego Sekcji Neuroonkologii a od 2012 roku Przewodniczącego Komitetu Członkowskiego oraz Redaktora Naukowego Zarządu Głównego. W 2013 roku został Delegatem Polski do Sekcji Neurochirurgii Unii Europejskich Specjalistów Medycznych (UEMS). W latach 2008-2023 był członkiem, w latach 2015-2019 Przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych Europejskiego Stowarzyszenia Towarzystw Neurochirurgicznych (EANS), a od 2021 roku zasiada w Zarządzie Sekcji Neuroonkologii EANS. W roku 2023 został wybrany na członka Komitetu Nauk Neurologicznych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2024. Od 2014 roku pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego w zakresie neurochirurgii dla województwa lubelskiego. Od 2011 roku jest również recenzentem w Narodowym Centrum Nauki a od 2017 roku członkiem Paneli Ekspertów NZ4 i NZ5 oraz Stałego Panelu Ekspertów Narodowego Centrum Nauki.

Aparatura kupiona w ramach projektu: Akcesoria i oprogramowanie do integracji mikroskopu chirurgicznego z nawigacją śródoperacyjną, Diatermia – 2 komplety, Nóż ultradźwiękowy, Aparat USG zintegrowany z systemem neuronawigacji, Aparat do RTG przyłóżkowego, Tomograf śródoperacyjny z systemem neuronawigacji i oprogramowaniem do rozszerzonej rzeczywistości, Zestaw do neuroendoskopii, Narzędzia chirurgiczne wraz z kontenerami do transportu i sterylizacji, Monitor do ciągłych pomiarów hemodynamicznych – 3 komplety,  Aparat do znieczulenia – 3 komplety.

- Inwestycja w nowoczesne technologie jest niezwykle ważna w kontekście obecnych i przyszłych zdarzeń epidemiologicznych. Pozwala zabezpieczyć system ochrony zdrowia przed efektami zjawisk pokroju pandemii Covid-19, zwiększyć wydajność Bloku Operacyjnego oraz poprawić jakość świadczeń wykonywanych w ramach oddziału neurochirurgicznego - dodaje SPSK Nr 4 w Lublinie.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama