Reklama

Reklama

Lublin: Szpital dostał sprzęt medyczny od UNICEF

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Szpital dostał sprzęt medyczny od UNICEF - Zdjęcie główne

Lublin: Szpital dostał sprzęt medyczny od UNICEF | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Sprzęt USG do badania gałki ocznej, trafił do Kliniki Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. To kolejne wsparcie przekazane do Lublina przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Reklama

- Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Lublin stał się jednym z głównych miast, w których obywatele tego kraju szukają schronienia. Wśród nich dużą grupę stanowią kobiety i dzieci oraz ranni. Wiele z tych osób potrzebuje pomocy medycznej, specjalistycznych badań, czy też skomplikowanych zabiegów. Stąd kolejne wsparcie przekazane przez UNICEF w ramach porozumienia z Miastem skierowane jest do lubelskich szpitali. Otrzymany sprzęt ułatwi udzielanie pomocy zarówno ukraińskim pacjentom, jak i mieszkańcom miasta - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Przekazany Klinice Okulistycznej SPSK nr 1 w Lublinie aparat ultrasonograficzny wykorzystywany jest w procesie leczenia pacjentów z urazami wzroku. Sprzęt używany jest do badań okulistycznych i umożliwia szybką oraz dokładną diagnostykę chorób oczu, a w konsekwencji pozwala na zastosowanie skutecznej terapii. Służy on zarówno rannym obywatelom Ukrainy, którzy są hospitalizowani w lubelskich szpitalach, jak i mieszkańcom Lublina. Wartość urządzenia to blisko 145 tys. zł. Dodatkowo Miasto otrzymało 20 pomp insulinowych o wartości 108 tys. zł, które trafiły do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. W najbliższym czasie planowane są kolejne dostawy sprzętu medycznego, m.in. komory inhalacyjne i inhalatory pneumatyczne.

- Otrzymany sprzęt pozwoli nam na pełną, szeroką diagnostykę schorzeń gałki ocznej i oczodołu u pacjentów, którzy trafiają do Kliniki z urazami narządu wzroku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, nowoczesnym metodom terapii i szkoleniom personelu w najlepszych ośrodkach światowych, wśród naszych pacjentów są nie tylko osoby z regionu, ale z całej Polski i zza granicy. Od pierwszych dni wojny w Ukrainie Klinika Okulistyki Ogólnej aktywnie współpracuje także z lekarzami z tego kraju, co pozwala na skuteczne leczenie ukraińskich pacjentów z uszkodzeniami wzroku. Dotychczas na Oddziale Okulistyki Dziecięcej udzielono pomocy kilkudziesięciu dzieciom poszkodowanym podczas wojny, w grupie najmłodszych pacjentów wykonano ponad 20 operacji - mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. 

Dostawa sprzętu to jedno z działań realizowanych w ramach porozumienia, jakie Miasto Lublin zawarło w ubiegłym roku z UNICEF. Do tej pory zrealizowano szereg działań służących zarówno ukraińskim uchodźcom, jak i mieszkańcom Lublina. Efektem są m.in.: uruchomienie Spilno, czyli miejsca wsparcia i integracji dla dzieci i młodzieży, przekazanie funduszy na zapewnienie wyżywienia i środków higieny osobistej dla uchodźców w punktach noclegowych, zakup materiałów edukacyjnych i książek dla bibliotek, wakacyjne kolonie dla 300 dzieci uchodźczych, czy zakup żywności do miejskiego punktu wydawania paczek żywnościowych.

- Umożliwienie dostępu do usług opieki zdrowotnej dla dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie jest jednym z głównych celów działań Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce. Wiele ofiar wojny wymaga specjalistycznej pomocy, dlatego z dumą wspieramy Klinikę Okulistyczną Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Cieszymy się z naszego partnerstwa z Lublinem i jesteśmy wdzięczni za naszą owocną współpracę. Mamy nadzieję, że z dostarczonego sprzętu skorzysta jak najwięcej dzieci z Ukrainy, Polski i innych krajów - powiedziała Yuliia Hudz, specjalistka ds. Reagowania Kryzysowego, Koordynatorka pomocy UNICEF dla Lublina. 

W kolejnych miesiącach 2023 r. planowana jest kontynuacja współpracy. Zakres wsparcia zostanie ustalony na przełomie I i II kwartału 2023 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy