Reklama

Reklama

Lublin: Studenci wrócili na uczelnie. Na lubelskich uniwersytetach uczy się ponad 60 tys. osób

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Studenci wrócili na uczelnie. Na lubelskich uniwersytetach uczy się ponad 60 tys. osób - Zdjęcie główne

Lublin: Studenci wrócili na uczelnie | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Ponad 60 tys. studentów będzie studiować na dziewięciu lubelskich uczelniach. Uniwersytety przygotowały w tym roku nowe kierunki.

Reklama

- Szeroka oferta edukacyjna stale dostosowywana do potrzeb rynku, a także współpraca uczelni ze środowiskiem biznesowym powodują, że podjęcie nauki w Lublinie to dobra inwestycja w przyszłość i możliwość rozwoju zawodowego. Potwierdzają to wyniki przeprowadzonej w tym roku ewaluacji szkół wyższych, stawiające lubelski ośrodek akademicki na wysokim, trzecim miejscu w skali całego kraju. Wszystkim studentom i studentkom życzę satysfakcji z poszerzania wiedzy. Zachęcam także do poznania naszego miasta oraz aktywnego włączenia się zarówno w wydarzenia kulturalne, naukowe czy sportowe, jak i do wspólnego tworzenia miasta odpowiadającego potrzebom młodych. Takie możliwości z pewnością daje tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, którą Lublin będzie w 2023 roku - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

W Lublinie działa łącznie 9 uczelni, w tym 5 publicznych i 4 niepubliczne. Od października uczy się w nich około 60 tys. osób, z czego ponad 8 tys. osób to studenci zagraniczni. W styczniu tego roku odsetek obcokrajowców wyniósł ponad 12%. Najliczniej reprezentowane są: Ukraina, Zimbabwe, Białoruś i Tajwan.

Każda z uczelni ma też w swojej ofercie najpopularniejsze kierunki. Lingwistyka stosowana to najpopularniejszy kierunek studiów tegorocznej rekrutacji na UMCS. Na Uniwersytecie Przyrodniczym najpopularniejsze są kierunki związane z weterynarią i naukami o zwierzętach, zaś w czołówce kierunków na KUL są: italianistyka, psychologia oraz kryminologia. Na Politechnice Lubelskiej największą popularnością cieszą się finanse i rachunkowość, zarządzanie, marketing i komunikacja rynkowa. Na Uniwersytecie Medycznym najwięcej chętnych jest  na kierunku lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym.

Poza tym lubelskie uczelnie w tym roku akademickim mają w ofercie kilkanaście nowych kierunków studiów. Wśród nich są: sztuczna inteligencja, ekologia miasta, ekorehabilitacja, międzynarodowe stosunki gospodarcze czy inżynieria recyklingu. Uniwersytet Medyczny w Lublinie uruchomi stacjonarne, jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia. W ofercie Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie, która od nowego roku akademickiego będzie akademią, znalazły się 24 kierunki. Wśród nich nowością jest terapia zajęciowa z rehabilitacją. Powstała też Stacja Badawcza i Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii, czyli inwestycja Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, która ruszy wraz z nowym rokiem akademickim. Z kolei na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpocznie działalność Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Heschela.

Nowy rok akademicki w Lublinie to również konferencje o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim, wydarzenia, inicjatywy i spotkania, a także wykłady zagraniczne ekspertów ze znanych na świecie ośrodków czy instytucji. 

- Miasto bierze udział w realizacji tych przedsięwzięć, oferując wsparcie finansowe, o które już od początku października, przez cały miesiąc będą mogły ubiegać się lubelskie uczelnie oraz podmioty związane ze środowiskiem akademickim w ramach dwóch programów: „Lublin Akademicki”, a także „Visiting Professors”. Dzięki dofinansowaniu na łączną kwotę ponad 250 tys. zł, lubelskie środowisko nauki, a także mieszkańcy Lublina będą mogli partycypować w najciekawszych i najbardziej wartościowych wydarzeniach wybranych w drodze konkursów - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy