Reklama

Reklama

Lublin: Strażacy otworzyli Interaktywne Centrum Edukacji Przeciwpożarowej

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W Lublinie otwarto Interaktywne Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. Ma ono zobrazować m.in. zagrożenia pożarowe, nad wodą oraz skutki wypadków drogowych, uczyć udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Reklama

W budynku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 przy ul. Szczerbowskiego w Lublinie zostało otwarte Interaktywne Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. Aranżacja ma pozwolić zobrazować m.in. zagrożenia pożarowe, jakie występują w mieszkaniach, w lasach, czy nad wodą, skutki wypadków drogowych i przekazać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszystko podzielono na sektory tematyczne oraz strefę rozrywki i odpoczynku.
 
- Tam, gdzie jest nadmiar przekazu werbalnego, nie ma skutków procesu kształcenia. Natomiast jeżeli połączymy to z elementami praktycznymi, wtedy będą najlepsze rezultaty. Jestem pod wrażeniem. Różnorodność zagrożeń, które są pokazane - łącznie z tym niezmiernie ważnym elementem pierwszej pomocy - są znakomite - podkreślał pbecny na otwarciu, Lech Sprawka, wojewoda lubelski
 
Zajęcia w Centrum będą przeprowadzane w grupach około 15-20 osobowych, a rolę operatora i prowadzącego będzie pełnił strażak lub przeszkolony pracownik. Same zajęcia będą polegały na przejściu ścieżki edukacyjnej. Skierowana jest ona dla dzieci szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Zajęcia mają pozwolić na przekazanie wiedzy przez praktyków.
 
- Beneficjentem tego są mieszkańcy. Jestem przekonany, że jeśli większość populacji dzieci i młodzieży przejdzie przez tę ścieżkę w tak atrakcyjnej formie, to nastąpi radykalna zmiana zachowań. Tego typu ścieżki powinny zafunkcjonować w różnych obszarach edukacji - dodał wojewoda lubelski.
 
W planach jest też, żeby w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej okazjonalnie odbywały się zajęcia dla dorosłych np. studentów pedagogiki i nauczycieli, co pomoże w kształceniu nauczycieli, by w przyszłości mogli prowadzić podobne zajęcia w szkołach.

CZYTAJ TAKŻE: Duże straty po pożarze hali pod Lublinem. Ogień gasiło kilkudziesięciu strażaków
 
W latach 2020-2022 r. Wojewoda Lubelski przekazał środki budżetu państwa w wysokości ponad 4 mln zł, które zostały przeznaczone na dofinansowanie robót budowalnych związanych z rewitalizacją Komendy Miejskie Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie oraz zakup wyposażenia, nadzór inwestorski, zarządzanie projektem i czynności promocyjne. W ten sposób sfinansowane zostało również wykonanie Interaktywnego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy