- Realizacja skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego to kolejny krok w kierunku wzbogacania przestrzeni publicznej o miejsca zieleni i odpoczynku. Tworzymy na nowo reprezentacyjny skwer, który uhonoruje wybitną postać arcybiskupa. Cieszę się, że będziemy mogli rozpocząć prace nad tym ważnym dla mieszkanek i mieszkańców punktem w Śródmieściu - mówi Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
Prace obejmą zagospodarowanie działki o powierzchni 3325 m2, wpisanej do rejestru zabytków województwa lubelskiego. W ramach przebudowy powstanie nowy układ alejek o szerokości od 120 cm do 300 cm, wykonanych z szarych płytek granitowych, które swoim wyglądem będą nawiązywać do placu Teatralnego. Całkowita powierzchnia nowych ścieżek wyniesie 587 m², a chodnika – 39,5 m².
- Dodatkowo zaplanowano montaż małej architektury: 9 ławek parkowych oraz 6 koszy na odpady. Skwer zostanie oświetlany przez nowe, energooszczędne latarnie LED. Centralnym punktem będzie rzeźba ks. Idziego Radziszewskiego, wokół której zaplanowano roślinną kompozycję z 4 klonów pospolitych, 152 hortensji drzewiastych ‘Anabelle’ oraz ponad 1700 sadzonek barwinka stanowiących zieloną ramę dla placu. Na skwerze zostanie także umieszczona tablica z życiorysem ks. Idziego Radziszewskiego – współzałożyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - zapowiada Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Prace budowlane obejmą m.in. wytyczenie tras chodników, roboty ziemne, montaż elementów architektonicznych oraz ułożenie nawierzchni i montaż oświetlenia. Wykona je firma STRABAG Sp. z o.o. za kwotę blisko 924 tys. zł.
Skwer naprzeciwko Ogrodu Saskiego otrzymał imię abp. Józefa Życińskiego uchwałą Rady Miasta Lublin z lutego 2012 roku. Arcybiskup Życiński był związany z Kościołem katolickim w Polsce, utytułowanym w świecie filozofem i humanistą. W latach 1997-2011 pełnił funkcję metropolity lubelskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.