reklama
reklama

Lublin: skwer na Czechowie nazwany imieniem muzykologa. W weekend otwarcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: skwer na Czechowie nazwany imieniem muzykologa. W weekend otwarcie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaDecyzją radnych miejskich skwer na terenie dzielnicy Czechów został nazwany im. Profesora Kazimierza Górskiego - wykładowcy, dyrygenta i muzykologa związanego z Lublinem. W weekend odbędzie się uroczyste otwarcie skweru.
reklama

Rada Miasta Lublin w październiku zeszłego roku zdecydowała o upamiętnieniu prof. Kazimierza Górskiego - profesora sztuk muzycznych, muzykologa i wychowawcy, poprzez nazwanie skweru przy ul. Organowej na terenie dzielnicy Czechów, Jego imieniem. Jest on między budynkami nr 1, 7 i 9. 
 
- Ta forma upamiętnienia prof. Kazimierza Górskiego, jako wyraz uznania dla tego wybitnego dyrygenta, muzykologa, kompozytora i wychowawcy wielu pokoleń lubelskich chórzystów, została zaproponowana przez Stowarzyszenie Camerata Lubelska - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Uroczyste otwarcie skweru zaplanowano na najbliższą sobotę (12 czerwca). Po uroczystości plenerowej, o godz. 16.00 w Kościele Akademickim KUL (ul. Radziszewskiego 7) zostanie odprawiona msza św. w intencji profesora.
 
 
Prof. Kazimierz Górski urodził się 25 marca 1944 r. w Rakowie, zmarł 30 czerwca 2009 roku w Lublinie. Ukończył Instytut Muzykologii KUL i Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury profesora Stefana Stuligrosza. W latach 1976-1998 wykładał w Instytucie Muzykologii KUL, 1980-2009 w Instytucie Muzyki UMCS, gdzie kierował Zakładem Dyrygentury Wokalno-Instrumentalnej i Zakładem Teorii Muzyki. Od 1993 profesor zwyczajny. Przez ponad 35 lat lat kierował chórami lubelskimi. W 1969 roku reaktywował Chór Akademicki UMCS, następnie w latach 1971–1998 był dyrygentem Chóru Akademickiego KUL. W 2001 roku założył przy Wydziale Artystycznym UMCS zespół wokalno-instrumentalny Camerata Lubelska, z którym realizował własne unikatowe projekty muzyczne. Ze względu na walory krajobrazowe i muzyczne nazewnictwo ulic, w sposób szczególny upodobał sobie dzielnicę Czechów w Lublinie. Tutaj mieszkał przy ul. Organowej 5.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama