Reklama

Reklama

Lublin: Seniorzy mogą zgłaszać się po opaski życia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Seniorzy mogą zgłaszać się po opaski życia - Zdjęcie główne

Lublin: Seniorzy mogą zgłaszać się po opaski życia | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Niedługo zacznie się nabór osób chcących skorzystać z bezpłatnej usługi teleopieki dla seniorów. Opaski życia trafią do 600 osób w wieku 60+.

Reklama

- Kontynuujemy usługę teleopieki, czyli nowoczesnego systemu wsparcia dla seniorów, cieszącego się dużym zainteresowaniem już od momentu jego wprowadzenia w 2019 roku. Ilość chętnych do skorzystania z opasek życia świadczy o tym, że jest to pomysł trafiony i odpowiadający realnym potrzebom. Chcemy, aby wyposażanie naszych mieszkańców w te urządzenia było impulsem do zwiększenia ich aktywności i samodzielności w środowisku zamieszkania. Jest to jeden z celów prowadzonej przez Miasto polityki społecznej - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Oferta skierowana jest do osób, którze chcą kontynuować lub rozpocząć korzystanie z opasek. Kryteria formalne jakie należy spełnić to zamieszkanie na terenie Lublina, ukończenie 60 roku życia oraz wyrażenie zgody na udział w projekcie, przetwarzanie danych osobowych i zobowiązanie do przestrzegania regulaminu. Osoby zainteresowane otrzymaniem opaski proszone są o dokonywanie zgłoszeń telefonicznie w godzinach 7.00 - 15.00 pod numerami: 81 466 55 60 wew. 1 i 6 oraz 81 466 55 61, 539 867 635.

Do projektu zakwalifikowane zostaną w pierwszej kolejności osoby z największą liczbą punktów za spełnienie trzech kryteriów merytorycznych. W przypadku równej liczby punktów decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo będą miały osoby korzystające z całodobowej opieki instytucjonalnej lub znajdujące się na liście oczekujących na miejsce w całodobowej instytucji, które zadeklarują rezygnację z tej formy wsparcia. Drugą grupą mogącą liczyć na preferencje w naborze są osoby mieszkające samotnie. Trzecim punktowanym kryterium merytorycznym jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym (lub równoważnym).
 
Zakładane na nadgarstek opaski życia służą do wzywania pomocy w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Każda opaska ma przycisk SOS do bezpośredniego połączenia z Centrum Teleopieki funkcjonującego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
 
 
- Do zadań jego pracowników należy m. in. odbieranie alarmów z opaski, nawiązywanie kontaktu z seniorem, wezwanie pomocy, czy stałe monitorowanie stanu technicznego i poziomu naładowania opasek. Użytkownik opaski w sytuacji poczucia zagrożenia korzysta z przycisku SOS, a w przypadku np. omdlenia opaska łączy się z Centrum samoczynnie, informując o zdarzeniu i miejscu pobytu osoby. Ponadto urządzenie umożliwia monitorowanie funkcji życiowych, posiada czujnik upadku, czujnik zdjęcia i założenia opaski, lokalizator GPS oraz pomiar poziomu ładowania baterii. Pierwsze opaski życia trafiły do mieszkańców Lublina już w 2019 roku. Do tej pory do z usługi skorzystało łącznie 1685 osób. Obecnie opaski są używane przez 836 osób - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Nabór potrwa od 2 do 9 stycznia.
 
Wyposażenie seniorów w opaski życia to zadanie współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, budżetu państwa oraz budżetu Gminy Lublin. 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy