Reklama

Reklama

Lublin: Ruszają "Wycieczki Akademickie" po mieście

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Ruszają "Wycieczki Akademickie" po mieście - Zdjęcie główne

Lublin: Ruszają "Wycieczki Akademickie" po mieście | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Odwiedzenie mniej znanych części Lublina, odkrycie jego uroków oraz poznanie zwierząt i roślinności na terenie miasta umożliwią jesienne „Wycieczki Akademickie”.

Reklama

Integracja młodych z miastem

- Integracja młodych ludzi z Lublinem przebiega na wielu płaszczyznach. Oferta edukacyjna miejskich placówek, liczne uczelnie wyższe, obiekty sportowe czy wydarzenia kulturalne zachęcają do związania się z naszym miastem i kontynuowania tu nauki. Wycieczki Akademickie organizowane w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży będą doskonałą okazją do spojrzenia na miasto z innej perspektywy, poznanie i zwrócenie uwagi na najpiękniejsze i najciekawsze przyrodniczo miejsca Lublina - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

"Wycieczki Akademickie” to bezpłatne spacery po Lublinie, których trasy uwzględniają zielone tereny miasta, rzadziej uczęszczane szlaki oraz miejsca. „Wycieczki Akademickie” są elementem działań podejmowanych przez Miasto w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W spacerach mogą wziąć udział maturzyści, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci lubelskich uczelni. Program takich spacerów dostosowany jest do młodych ludzi, a ich celem jest m.in. zintegrowanie polskiej i zagranicznej młodzieży z miastem. Spacery organizowane są dla grup do 25 osób i prowadzone w języku polskim oraz angielskim. Organizator zapewnia również tłumaczenie na język migowy.

W ofercie są trzy trasy: spacer „Natura i kultura Lublina” i spacery „Przyrodniczy Lublin” w dwóch wariantach: po parku Akademickim i osiedlu im. Adama Mickiewicza oraz w Dolinie rzeki Bystrzycy. Poprowadzą je Magdalena Łuczyn oraz Jakub Orłowski.

Spacery dla uczniów realizowane będą podczas XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Wycieczki odbędą się: 12, 13, 14, 15, 16 i 20 września 2022 r. Zapisy przyjmowane są przez stronę internetową festiwalu. Natomiast spacery dla studentów zostały zaplanowane w terminach październikowych (10-14 października). Zapisy przyjmowane będą po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (tel.: 81 466 2515) przez stronę internetową festiwalu nauki.

Spacer „Natura i kultura Lublina”

Uczestnicy spaceru prowadzonego przez Magdalenę Łuczyn (pilotkę wycieczek w miejskim programie „Przewodnicy Inspiracji”, autorkę projektu „Spacery sąsiedzkie: Bronowice”) odkryją nietuzinkowe miejsca i zapomniane zaułki. Przewodniczka poprowadzi grupy sekretnymi skrótami i zakamarkami. Uczestnicy zobaczą jak współgra w mieście natura i kultura, jak przenika się to, co jest wytworem człowieka i to, co należy do sfery przyrody. Wycieczka rozpocznie się pod Galerią Labirynt, uczestnicy przejdą następnie do Ogrodu Saskiego, przez Plac Litewski, w kierunku Starego Miasta. Każdy spacer będzie miał wymiar edukacyjny. Uczestnicy dowiedzą się co to są parklety, ogrody deszczowe i pomniki przyrody, zajmą miejsca w „zielonej sali wykładowej” na Starym Mieście. Odkryją skarby kultury przestrzeni, zwrócą uwagę na inspiracje przyrodą w architekturze i sztuce Lublina.

Spacery „Przyrodniczy Lublin”

Spacery prowadzone po Lublinie przez Jakuba Orłowskiego (z wykształcenia inżyniera leśnictwa, a z zamiłowania edukatora przyrodniczego, fotografa przyrody i krajobrazów, autora internetowego profilu „Inspektor Bywak”), to doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się roślinom i zwierzętom, które tworzą naturalny element miasta i są jego mieszkańcami. W pierwszym wariancie (trasa „Park Akademicki i osiedle im. Adama Mickiewicza”) wycieczka rozpocznie się pod Chatką Żaka. W parku Akademickim uczestnicy przejmują rolę badaczy-przyrodników i zapoznają się z rosnącymi tam gatunkami drzew oraz z ptakami, które zamieszkują ten i inne parki Lublina. Spacerując po osiedlu Adama Mickiewicza, biorący udział w spacerze zastanowią się wspólnie jak wygląda przyroda osiedli mieszkaniowych, co ją tworzy i jak mieszkańcy mogą ją chronić. Drugi wariant („Dolina rzeki Bystrzycy”) to spacer rozpoczynający się nad Zalewem Zemborzyckim, będący okazją do odkrycia bardziej „dzikiej” części naszego miasta. Grupa przejdzie nad Bystrzycę, a potem kładką w mniej znane, zielone rejony Lublina. Uczestnicy zastanowią się jak rzeka zmienia najbliższe otoczenie, zobaczą ślady żerowania bobrów i przy odrobinie szczęścia przemykającego gdzieś zimorodka. Spacer zakończy się obserwacją ptaków (mewy, rybitwy, perkozy) na Zalewie Zemborzyckim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy