- Chętnie włączyliśmy się w światową kampanię „Pneumolitght”, która ma na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat zapalenia płuc. Zdajemy sobie sprawę, jak niebezpieczna jest to choroba, zwłaszcza dla osób starszych z obniżoną odpornością organizmu. Dlatego, w ramach profilaktyki zapalenia płuc, Lublin od kilku lat oferuje mieszkankom i mieszkańcom powyżej 65 roku życia szczepienia przeciw pneumokokom, które są najczęstszą przyczyną tej choroby. Przypominamy, że tegoroczna edycja akcji trwa do 15 listopada - mówi
Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
Z okazji przypadającego 12 listopada
Światowego Dnia Zapalenia Płuc na niebiesko podświetlone zostaną topola czarna tzw. „Baobab”, donice kasztanowców znajdujących się wzdłuż budynku poczty oraz fontanna multimedialna. Do akcji przyłącza się również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie, który oświetli w tym kolorze Stadion Arena Lublin.
- Światowy Dzień Zapalenia Płuc został ustanowiony przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci (Global Coalition Against Child Pneumonia). Obchodzone corocznie 12 listopada święto ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby oraz popularyzowanie działań zmniejszających ryzyko zachorowania. Zapalenie płuc to stan zapalny obecny w pęcherzykach płucnych, czyli najmniejszych częściach składowych płuc. Najczęstszą przyczyną tej choroby są zwykle infekcje wirusowe lub bakteryjne. Do jej najbardziej charakterystycznych objawów należą: kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej i świszczący oddech. Początkowo może ona przypominać grypę – gorączka, dreszcze, złe samopoczucie - informuje
Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydengta Miasta Lublin.
Poza tym do końca tygodnia (15 listopada) Miasto realizuje
szczepienia dla lubelskich seniorów przeciw zakażeniom wywołanym przez pneumokoki. Szczepienie składa się tylko z jednej dawki szczepionki i nie wymaga dawki przypominającej. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do przychodni realizujących szczepienia bez względu na to, do jakiego podmiotu leczniczego są zapisane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Bezpłatne szczepionki są jeszcze dostępne w następujących przychodniach: NZOZ MAK-MED, ul. Śliwińskiego 4, tel. 81 741 05 79; SP ZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ul. Grenadierów 3, tel. 81 528 54 28; AMICUS, Raczkiewicz Piechowicz i partnerzy, ul. Mieszka I 4, tel. 81 525 65 91. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.