Reklama

Reklama

Lublin: Renta rodzinna w trakcie studiów. ZUS przypomina zasady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Renta rodzinna w trakcie studiów. ZUS przypomina zasady - Zdjęcie główne

Renta rodzinna w trakcie studiów. ZUS przypomina zasady | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina zasady pobierania renty rodzinnej przez osoby uczące się.

Reklama

Renta rodzinna jest świadczeniem po zmarłym członku rodziny, np. rodzicu. Wówczas dziecko może ją dostawać do ukończenia 16 roku życia. Pienidze można otrzymywać do ukończenia 25 roku życia, ale tylko pod warunkiem dalszej nauki.

- Renta rodzinna przysługuje również w czasie wakacji pomiędzy kolejnymi latami nauki w tej samej szkole. Maturzystom, którzy zakończyli edukację w szkole ponadpodstawowej, a jeszcze nie rozpoczęli studiów, ZUS wypłaca rentę do końca sierpnia. Jest jednak sposób, by przyszły student otrzymał też rentę za wrzesień. Musi w tym celu dostarczyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę i potwierdzenie przyjęcia na pierwszy rok studiów (zawiadomienie z uczelni, np. wydruk z internetowego systemu rekrutacji). Dokumenty należy przekazać maksymalnie do końca września, a najlepiej jeszcze w sierpniu - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Po rozpoczęciu roku akademickiego w październiku, uczelnia będzie mogła wydać studentowi zaświadczenie, że rozpoczął studia. Ten dokument student powinien przekazać ZUS do końca października. Dzięki temu dostanie wypłatę renty rodzinnej w kolejnych miesiącach. Dodatkowo, trzeba na bieżąco informować ZUS o ewentualnym przerwaniu nauki. Inaczej nadpłacone nienależne świadczenie trzeba zwrócić potem z odsetkami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy