Reklama

Reklama

Lublin: Radni miejscy w obronie Jana Pawła II. Przyjęli specjalne stanowisko

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: JN

Lublin: Radni miejscy w obronie Jana Pawła II. Przyjęli specjalne stanowisko - Zdjęcie główne

Sesja Rady Miasta Lublin | foto JN

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Większością głosów Rada Miasta Lublin przyjęła stanowisko w obronie dobrego imienia Jana Pawła II. Ma to związek z reportażem TVN24 na temat papieża.

Reklama

Niedawno pojawił się reportaż TVN24 związany z Janem Pawłem II.

- Jeszcze zanim Karol Wojtyła został papieżem, wiedział o nadużyciach seksualnych w Kościele - wynika z ustaleń reportera "Czarno na białym" TVN24 Marcina Gutowskiego - czytamy na stronie internetowej fakty.tvn24.pl. - Gutowski dotarł też do ludzi, którzy o przestępstwach popełnianych przez duchownych osobiście Wojtyłę informowali, oraz do kościelnych dokumentów potwierdzających jego działania i zaniechania.

W związku z tym Rada Miasta Lublin głosowała w trakcie czwartkowej (30 marca) sesji nad stanowiskiem "w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II", pod którym podpisali się głównie radni klubu Prawa i Sprawiedliwości. Autorzy przypomnieli w nim m.in. o tym, że Karol Wojtyła otrzymał tytuł honorowego Obywatela Miasta Lublin i był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

- Papież Jan Paweł II, Syn Polskiej Ziemi - jak sam o sobie powiedział, jest osobą, która swoim słowem, życiem i działalnością wywarła wielki wpływ na losy Polska i świata. Już jako biskup krakowski zdecydowanie bronił prawdy i człowieka przed zagrożeniem ze strony władzy komunistycznej. Bronił polskiej kultury i tożsamości ukształtowanej w wielowiekowej tradycji chrześcijaństwa. Jako profesor KUL odkrywał przed studentami źródła prawdziwej godności człowieka - mężczyzny i kobiety. Jako Papież Jan Paweł li był niestrudzonym głosicielem pokoju, jedności pomiędzy ludźmi i sprawiedliwości społecznej - czytamy w stanowisku.

Dalej napisano, że Jan Paweł II, jak nikt inny, przyczynił się do upadku muru berlińskiego, komunizmu w Polsce i Europie. Jego osoba i nauka społeczna były inspiracją do powstania Solidarności.

- Rada Miasta Lublin stanowczo potępia szkalowanie dobrego imienia największego z Polaków - papieża Jana Pawła li, realizowane poprzez haniebne ataki, mające zniszczyć autorytet i wypaczyć pamięć o nim, szczególnie w sercach ludzi młodych. To o nich Papież - Polak mówił ,, Wy jesteście nadzieją świata. Jesteście moją nadzieją". Szanując i wcielając w czyn wartości, którym Papież służył całym życiem, przyczyniajmy się do kształtowania naszego społeczeństwa bardziej ludzkim. Twórzmy razem cywilizację miłości w której szanowany jest człowiek, wprowadzany pokój i solidarność pomiędzy ludźmi - czytamy w podsumowaniu.

Kilka osób na sesji zabrało głos w sprawie stanowiska. 

- Szanuje to stanowisko. Natomiast w mojej opinii Rada Miasta nie jest odpowiednim organem do podejmowania tego typu decyzji. Myślę, że od tego są historycy - stwierdził Grzegorz Lubaś (klub prezydenta Krzysztofa Żuka). - Będę głosował przeciw, m.in. ze względu na szacunek wobec Jana Pawła II, którego nauka polegała raczej na filozofii miłości i budowania pojedniania. W mojej opinii przyjmowanie takiego stanowiska raczej buduje podziały i niepotrzebne mury.

- Tak na prawdę nie chodzi tu o osobę papieża, chodzi tu o paliwo polityczne i kolejny zabieg, który ma za zadanie podzielić Polaków, wywołać emocje, zbudować kolejne bariery między dwoma "plemionami" w Polsce - mówił Dariusz Sadowski (klub Żuka).

- Też chcemy kierować się miłością, łączeniem, a nie dzieleniem. Ta treść, którą zaproponowaliśmy w stanowisku ma łączyć , a nie dzielić - wyjaśniał Marcin Jakóbczyk (klub Prawa i Sprawiedliwości). - Tam na prawdę nie ma niczego kontrowersyjnego i jest to bardzo łagodne stanowisko. (...). Proszę nie mieszać tego do jakichkolwiek celów politycznych.

- To stanowisko jest całkowicie niepotrzebne etosowi Jana Pawła II, ofiarom, podobno potrzebne jest PiS-owi, żeby wygrać najbliższe wybory. Uważam, że takimi stanowiskami nie przykryjecie afer, korupcji, inflacji, drożyzny - zaznaczała Maja Zaborowska (klub Żuka).

- Jeżeli Jan Paweł II jest Wam bliski i jego dobre imię - bo doskonale wiecie, że jest w tej chwili opluwane - to My jako radni mamy prawo zająć stanowisko - podkreślał Zbigniew Ławniczak (klub PiS).

Z kolei Bartosz Margul (klub Żuka) zaproponował, żeby na końcu stanowiska dodać fragment: "Mając na uwadze powyższe Rada Miasta Lublin wyraża stanowczy sprzeciw wobec wykorzystawywniu Świętego Jana Pawła II dla bieżących celów politycznych". Ostatecznie fragment zaproponowany przez radnego nie został włączony do stanowiska. Radny zgłosił jeszcze jedną poprawkę, bo według niego z tekstu powinien zostać wykreślony fragment: "Rada Miasta Lublin stanowczo potępia szkalowanie dobrego imienia największego z Polaków – papieża Jana Pawła II, realizowane poprzez haniebne ataki, mające zniszczyć autorytet i wypaczyć pamięć o nim, szczególnie w sercach ludzi młodych. To o nich Papież – Polak mówił - Wy jesteście nadzieją świata. Jesteście moją nadzieją". Ta poprawka zostła uwzględniona.

Stanowisko zostało przyjęte 25 głosami "za" i 3 przeciw. Za przyjęciem głosowali radni klubu PiS i część radnych klubu prezydenta. Przeciw byli: Maja Zaborowska, Dariusz Sadowski i Grzegorz Lubaś. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy