Radna miejska Maja Zaborowska (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierowała do władz miasta interpelację w sprawie wdrożenia w lubelskich szkołach systemu do monitorowania i zwalczania przemocy rówieśniczej RESQL.
Zaznaczyła, że co trzeci uczeń w Polsce doświadczył przemocy ze strony rówieśników, ale tylko około 20 proc. z nich zgłasza takie sytuacje. Dodała, że przemoc dotyka około 35 proc. uczniów, więc skala zjawiska jest więc ogromna.
- W szkołach dochodzi do agresji fizycznej i przemocy psychicznej. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest cyberprzemoc, która jest trudniejsza do zauważenia dla dorosłych. Dlatego właśnie, zwracam się z prośbą o przeznaczenie środków z tzw. ,,funduszu korkowego" na wdrożenie i funkcjonowanie systemu RESQL w lubelskich szkołach. System RESQL został przygotowany i przetestowany w Polsce z udziałem uczniów, nauczycieli i rodziców. To bazujący nabadaniach naukowych zespołu naukowców Uniwersytetu SWPS w Warszawie system do zgłaszania przypadków przemocy rówieśniczej w szkołach. Oferowane rozwiązanie zawiera również propozycje lekcji wychowawczych z metodologią i materiałami przetestowanymi w środowisku szkolnym - napisała Maja Zaborowska.
Jej zdaniem system RESQL można traktować jako narzędzie do rozwiązywania i zapobiegania problemom związanym z konfliktami i przemocą rówieśniczą. Natomiast usprawnienie komunikacji i zapewnienie bezpiecznego sposobu zgłaszania niepokojących zachowań przez uczniów dorosłym ma dać możliwość szybkiej reakcji i pozwolić zapobiegać eskalacji problemów związanych z agresją w szkołach.
- RESQL daje możliwość skutecznego zapobiegania i monitorowania problemu przemocy rówieśniczej w sytuacji, w której większość szkól boryka się jednocześnie z problemem przemocy rówieśniczej i z niedoborem kadr odpowiadających za pomoc psychologiczno-pedagogiczną - podsumowuje radna.
Jeszcze nie ma odpowiedzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.