reklama
reklama

Lublin przygotowuje się do zimy. Sprzęt i służby w gotowości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin przygotowuje się do zimy. Sprzęt i służby w gotowości - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaSłużby i specjalistyczny sprzęt czekają w gotowości do podjęcia akcji w razie pogorszenia nadejścia zimy.
reklama

- Głównym celem zimowego utrzymania jest zachowanie drożności lubelskich ulic i ciągów pieszych, co przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców i funkcjonowanie miasta. Priorytetem jest dla nas sprawne działanie, a tym samym eliminowanie zagrożeń związanych z wystąpieniem zimowych zjawisk pogodowych. Wszystkie służby są przygotowane do tegorocznej akcji, stan nawierzchni dróg podlega stałej kontroli, a analiza danych pogodowych prowadzona jest całodobowo - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji  i rozwoju.

Zimowym utrzymaniem objęte są drogi i tereny miejskie poza pasem drogowym. Za utrzymanie dróg odpowiada Zarząd Dróg i Mostów, a za tereny miejskie - Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej. W przypadku dróg miasto podzielone jest na 7 rejonów. ZDiM odpowiada za odśnieżanie łącznie około 685 km dróg, w tym: dróg publicznych – 595 km, dróg wojewódzkich – 44 km, dróg powiatowych –  blisko 148 km, dróg gminnych – 402 km oraz dróg wewnętrznych – 90 km. Do tego obowiązują trzy standardy odśnieżania. Pierwszym objętych jest ponad 219 km ulic, drugim - około 105 km, zaś trzecim - blisko 152 km ulic. W stałym zimowym utrzymaniu jest powierzchnia ponad 507 tys. m2 chodników, parkingów, schodów, kładek, skrzyżowań i dojść do przejść dla pieszych. Z kolei tereny poza pasem drogowym objęte stałym zimowym utrzymaniem podzielono na 4 rejony miasta, których łączna powierzchnia wynosi około 230 ha. Za każdy z rejonów odpowiada firma wyłoniona w przetargu, która zobowiązana jest do dysponowania odpowiednim sprzętem i niezbędnymi materiałami do realizowania akcji, a także prowadzenia całodobowych dyżurów. Tereny nie będące w stałym utrzymaniu są monitorowane i odśnieżane w zależności od potrzeb, czy też po otrzymanym zgłoszeniu. Odśnieżanie interwencyjne jest realizowane po wcześniejszym udrożnieniu ulic i terenów objętych stałym utrzymaniem.

W akcję zimowego utrzymania włączone jest MPK Lublin. Spółka odpowiedzialna jest za odśnieżanie 780 przystanków komunikacji miejskiej w granicach administracyjnych miasta. Udział w akcji biorą również funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy patrolują miasto i kontrolują stan infrastruktury. W związku z obowiązkiem odśnieżania, kontrolowani są prywatni zarządcy nieruchomości.
 
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Czy zaskoczył Panią / Pana atak zimy w kwietniu?

Z kolei stałą analizę sytuacji, szczególnie w zakresie transportu, utrzymania dróg, a także warunków atmosferycznych prowadzi Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 
- Wykorzystywane są do tego zarówno systemy monitoringu wizyjnego, sieć stacji pogodowych oraz programy analityczne. Miasto ma również podpisaną umowę na świadczenie usługi indywidualnej osłony meteorologicznej obejmującą m.in. codzienne prognozy, ostrzeżenia i analizy meteorologiczne oraz stały całodobowy kontakt z dyżurnym meteorologiem. W celu bieżącej analizy sytuacji wykorzystywany jest również system pozycjonowania i monitoringu stanu pracy całego sprzętu odśnieżającego miasto. Jest to system, który w realnym czasie pokazuje zarówno lokalizację oraz ilość sprzętu zaangażowanego do zimowego utrzymania miasta, co jest niezbędne do skutecznego zarządzania ewentualnymi sytuacjami kryzysowymi - informują Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

W ubiegłym sezonie na zimowe utrzymania dróg i terenów poza pasem drogowym przeznaczono ponad 5 mln zł.  Akcja prowadzona jest co roku, od listopada do końca marca.

W sprawach zimowego utrzymania miasta, zgłoszenia przyjmowane są pod następującymi numerami telefonów: w zakresie dróg - tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobotaniedziela i dni świąteczne); w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym - tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30 (od poniedziałku do piątku); w zakresie miejsc parkingowych - tel. 81 503 21 38, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku); w pozostałych dniach i godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).
 
Na nadejście zimy czekają już służby i specjalistyczny sprzęt m.in. 53 solarki, 22 ciągniki, ładowarki oraz pługi, Do dyspozycji jest także m.in. 4 tys. ton soli drogowej.
 
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama