reklama
reklama

Lublin: Przeszukali siedziby dwóch spółek. "Podejrzenia dotyczą zmowy przetargowej"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Przeszukali siedziby dwóch spółek. "Podejrzenia dotyczą zmowy przetargowej" - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPrzeszukane zostały siedziby spółek zajmujących się wywozem śmieci.
reklama

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uzyskał informacje dotyczące dwóch firm działających na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Jak podkreśla UOKiK są to informacje sugerujące, że firmy te mogły uzgadniać, w których postępowaniach przetargowych lub ich częściach złożą oferty, a z których zrezygnują.

Pracownicy UOKiK w asyście policji przeszukali siedziby spółek.

- Podejrzenia dotyczą zmowy przetargowej w postępowaniach na odbiór i zagospodarowanie odpadów w Lublinie - informuje UOKiK.

reklama

Prezes UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Po uzyskaniu zgody sądu, przeprowadził przeszukania w siedzibach spółek Kom-Eko i Koma Lublin.

- Istnieją przesłanki które wskazują, że oferty składane w ostatnich przetargach przez obie spółki mogły być koordynowane. Aktualnie analizujemy materiał dowodowy zebrany podczas przeszukań - mówi Tomasz Chróstny. prezes UOKiK 

Z informacji Urzędu wynika, że podejrzenia dotyczą postępowań przetargowych na odbiór i zagospodarowanie odpadów w Lublinie, począwszy od 8 marca 2018 r.

- Przeszukani przedsiębiorcy mogli uzgadniać, że nie będą składać ofert konkurencyjnych wobec siebie w poszczególnych przetargach lub ich częściach, a każdy z nich będzie świadczył usługi w odgórnie ustalonym zakresie - wyjaśnia UOKiK.

reklama

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menedżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.

- Dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia sankcji pieniężnej. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy w charakterze „świadka koronnego” z Prezesem UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia. Zainteresowanych programem łagodzenia kar zapraszamy do kontaktu z Urzędem - dodaje UOKiK.

reklama

Pod specjalnym numerem telefonu: 22 55 60 555 pracownicy UOKiK odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące programu leniency, także anonimowe.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo