Reklama

Reklama

Lublin: Projekty Miasta Kultury dofinansowane. Na liście spotkania, warsztaty, jam sessions i ogród w centrum

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Projekty Miasta Kultury dofinansowane. Na liście spotkania, warsztaty, jam sessions i ogród w centrum - Zdjęcie główne

foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Warsztaty artystyczne, jam sessions, ogród w centrum miasta, międzynarodowe spotkania artystów młodego pokolenia, produkcja spektaklu w technologii VR, warsztaty dziennikarskie - to projekty kulturalne z łącznie 84 dostaną wsparcie finansowe w programie Miasto Kultury.

Reklama

- Możemy z radością stwierdzić, że organizacje pozarządowe działające w sektorze kultury przedstawiły szereg interesujących ofert zwiększających uczestnictwo młodych w życiu kulturalnym miasta. Dzięki zaproponowanym działaniom, obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży zapewnią wiele możliwości atrakcyjnego spędzania czasu w Lublinie. Liczymy, że koncerty, warsztaty i inne wydarzenia kulturalne spełnią oczekiwania młodych ludzi i dadzą im szansę realizowania się w działaniach artystycznych - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży oraz zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

Do konkursu w programie Miasto Kultury na rok 2023 zgłoszono 125 projektów. Po ocenie formalnej do dalszej procedury przeszło 120 wniosków. Łączna kwota oczekiwanych dotacji wynosiła niemal 4 mln złotych. Na podstawie rekomendacji komisji konkursowej, dotacje przyznano na realizację 84 projektów, z czego 42 projekty wybrano jako wpisujące się w założenia Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Łączna kwota przyznanych dotacji to około 1,5 mln zł.

- Do dofinansowania wybrano m. in. warsztaty rozwojowe, wystawy, koncerty, spektakle, spotkania i inne działania młodzieżowe w ACKiM „Chatka Żaka”, projekty uwrażliwiające na tematy dostępności kultury dla młodych osób z niepełnosprawnościami, program rozwojowy dla młodych liderów – animatorów kultury oraz działalność chóru młodzieżowego. Ponadto, odbędą się warsztaty dziennikarskie „Aleja Reportera”, tworzone przez młodzież z Lublina, czy spotkania młodzieżowych zespołów „Nowego Cyrku”. Powstanie ogród zaprojektowany i stworzony przez młodzież, będący jej głosem wobec zmian klimatycznych - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
 
W ramach „Otwartej Szkoły” będą przestrzenie inspirowane sztuką i wypełnione instalacjami artystycznymi pobudzającymi kreatywność uczennic i uczniów. Podczas spotkań „Klasyka w Koronie” młodzi muzycy będą mieli szansę wystąpić przed publicznością w Trybunale Koronnym i spotkać się w partnerskiej atmosferze z profesjonalnymi i doświadczonymi muzykami. Lublin będzie również miejscem spotkania międzynarodowych środowisk artystycznych z całej Europy podczas „Cyrkowiska” oraz międzynarodowego seminarium teatralnego dla młodych twórców z Lublina, Budapesztu i Brna. Powstanie też spektakl teatralny inspirowany „Operą za trzy grosze” B. Brechta z udziałem młodych artystów z Europy. Podczas warsztatów „Od Talmudu do VR” łączących tradycję żydowską z nowymi mediami, uczestnicy zostaną wprowadzeni w topografię synagogi, konstrukcję Tory i strukturę strony Talmudu i przejdą cały procesy tworzenia spektaklu w medium VR na wszystkich etapach.

- Wśród wspartych finansowo przez Miasto projektów nie zabrakło też inicjatyw cyklicznych, stanowiących kontynuację dotychczasowych działań takich jak: Harmonie Starego Miasta, Kocham Swoją FSC, Miasto Słucha, Ukraina w centrum Lublina, Przyjaciółka Książka, Chatka Blues Festival, Wakacyjne kino plenerowe w Bramie, Kobieta i sztuka, działalność Galerii Art Brut w Lublinie, wieczory muzyczne w kościele pobrygidkowskim, Ogólnopolski Przegląd Hejnałów, Objazdowa Galeria Sztuki ZPAP, Międzynarodowy Festiwal Organowy Czuby, gala rozdania nagród Angelus, międzynarodowy festiwal Muzyka i Plastyka – Tempus Paschale, Kryminalne Czwartki w Radio Lublin, wernisaże literackie „Akcentu”. Miasto wesprze także wydawnictwo „Lublin. Kultura i społeczeństwo” oraz „Pismo Folkowe” - dodaje Izolda Boguta.

Pełna lista projektów, które otrzymają wsparcie Miasta Lublin dostępna jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lublin.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy