- Za nami etap spotkań i dyskusji z mieszkańcami. Przeprowadzone rozmowy przyniosły już pierwsze efekty. Wykonaliśmy część napraw i usprawnień, które mieszkańcy zgłosili w czasie pierwszego roku realizacji Projektu „Plan dla Dzielnic”. Wydaliśmy już na nie blisko milion złotych. Wiosną wrócimy do spacerów, a w najbliższych tygodniach rozpoczniemy dzielnicowe warsztaty. Wnioski ze wszystkich etapów „Planu dla Dzielnic” posłużą do wyznaczenia kierunków rozwoju dla każdej dzielnicy Lublina. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt i uczestniczyli w tych wydarzeniach. Wspólne rozmowy pozwalają określić, jakie zadania są priorytetowe dla poszczególnych
części Lublina, bo to właśnie mieszkańcy i mieszkanki najlepiej wiedzą, co powinno się zmienić w ich najbliższym otoczeniu. Jednocześnie już dziś zachęcam mieszkańców Tatar i Felina do zapisywania się na pierwsze warsztaty. Wspólnie opracujemy strategię działania na najbliższe lata dla poszczególnych obszarów naszego miasta - mówi
Krzysztof Żuk, prezydent Miasta
Lublin.
W ramach Projektu „Plan dla Dzielnic” odbyło się 13 spotkań dla wszystkich 27 dzielnic Lublina. Zakończył się I etap realizacji projektu. W dyskusjach wzięło dzuaił blisko 600 osób.
- Rozmowy skupiały się najczęściej wokół tematów jakości dróg, organizacji ruchu, miejsc parkingowych, terenów zieleni, planowania przestrzennego, bezpieczeństwa, czy rozwijania działalności kulturalnej w dzielnicach. Wiosną bieżącego roku ruszyliśmy także ze spacerami dzielnicowymi, które pozwalają na poznanie w terenie najważniejszych potrzeb mieszkańców poszczególnych części miasta. Do tej pory odbyło się 9 spacerów w 9 lubelskich dzielnicach: Tatary, Sławinek, Głusk, Felin, Węglin Południowy, Czechów Południowy, Czuby Południowe, Hajdów Zadębie i Węglin Północny. W wydarzeniach tych uczestniczyło blisko 500 mieszkańców. W ciągu 22 godzin, na trasie liczącej 33,5 km odwiedzono 49 miejsc i poruszono 147 tematów. Dzielnicowe spacery będą kontynuowane wiosną przyszłego roku - informuje Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin.
Miasto wykonało już naprawy i usprawnienia, które mieszkańcy zgłosili w czasie pierwszego roku. Udało się poprawić nawierzchnię ulic: Beskidzkiej, Żywieckiej i Poturzyńskiej, Bocznej Siewnej, Biskupie, odcinka ul. Jakubowickiej, Strumykowej oraz odcinka ul. Stary Gaj, ul. Węglinek od ul. Szmaragdowej do dojazdu do dworca PKP, Boya-Żeleńskiego na odcinku od ul. Oczki do ul. Kochanowskiego oraz Trześniowskiej. Wyremontowano chodniki przy ul. Janowskiej do skrzyżowania z ul. Rąblowską i przy ul. Łęczyńskiej na odcinku od ul. Maszynowej do schodów prowadzących do budynku przy ul. Odlewniczej 5, a także naprawiono schody przy ul. Jana Pawła II w pobliżu ronda Narodowych Sił Zbrojnych. Wybudowano również oświetlenie chodników przy ul. Sokolej oraz wykonano progi zwalniające i przejścia wyniesione na ul. Królowej Bony. Dofinansowano remonty ul. Junoszy oraz fragmentu ul. Furmańskiej. Na te inwestycje wydano w sumie około 1 mln zł. Mieszkańcy wnioskowali też prowadzenie prac porządkowych, m.in. na Skwerze im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, ul. Wspólnej, przy skrzyżowaniu Al. Racławickich i ul. Sowińskiego, odsłanianie skrajni jezdni i chodników, m.in. na ul. Sokolniki i Pawiej, czy opracowanie projektów zmian organizacji ruchu, m.in. na ul. Bursztynowej oraz w pobliżu Hali Globus na czas odbywających się w tym miejscu wydarzeń sportowych.
Ostatni etap wspólnej pracy nad strategiami rozwoju lubelskich dzielnic to warsztaty. Ich zadaniem będzie podsumowanie cyklu spotkań i spacerów w konkretnej dzielnicy i opracowanie ostatecznego dokumentu – „Planu dla Dzielnicy”. W tym roku do udziału w III etapie projektu zaproszeni zostaną mieszkańcy sześciu dzielnic, które mają za sobą zarówno spotkanie otwarte, jak i spacer. Pierwszy warsztat odbędzie się w dzielnicy Tatary, we wtorek (15 listopada, godz. 17.00) w Szkole Podstawowej nr 27, przy ul. Kresowej 1. Mieszkańcy będą tworzyli wizję przyszłości swojej dzielnicy i spróbują odpowiedzieć na pytanie „Jak powinno wyglądać ich najbliższe otoczenie za 8 lat?”.
- Warsztaty rozpoczną się o godz. 17.00 i potrwają około 3 godzin. Weźmie w nich udział łącznie 25 osób, z czego 5 miejsc jest zagwarantowanych dla przedstawicieli Rad Dzielnic. Pozostali uczestnicy będą rekrutowani poprzez formularz dostępny na stronie plandladzielnic.lublin.eu. Kandydaci będą wybierani tak, aby zapewnić udział w warsztatach przedstawicielom różnych grup społecznych, m.in. seniorom, przedstawicielom środowiska studenckiego czy osobom z niepełnosprawnościami - mówi Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.
W najbliższych tygodniach zaplanowano także warsztaty w dzielnicach: Felin (22 listopada), Węglin Południowy (23 listopada), Czuby Południowe (29 listopada),Głusk (30 listopada) oraz Hajdów-Zadębie (7 grudnia).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.