Reklama

Reklama

Lublin: Powstało nowe miejsce dla seniorów. Otworzy się w grudniu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Powstało nowe miejsce dla seniorów. Otworzy się w grudniu - Zdjęcie główne

Lublin: Powstało nowe miejsce dla seniorów | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Wycieczki, fizjoterapia i zajęcia aktywizujące - to tylko część oferty nowej placówki dla mieszkańców Lublina powyżej 60 lat. Środowiskowe Centrum Seniorów przy ul. Śliwińskiego 5 rozpocznie działalność na początku grudnia.

Reklama

- Utworzenie Centrum jest elementem wdrażanej przez Miasto zasady deinstytucjonalizacji usług społecznych. Jest to proces długotrwały, a jego efektem ma być odejście od opieki instytucjonalnej do usług świadczonych w środowisku lokalnym. Oznacza to między innymi zapewnienie seniorom takiego wsparcia, które pomoże im w prowadzeniu samodzielnego życia w ich domowym otoczeniu. Jestem przekonana, że nowa placówka zapewni wielu osobom adekwatną pomoc świadczoną w przyjacielskiej, rodzinnej atmosferze - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Środowiskowe Centrum Seniorów mieści się w Czechów i jest nowo powstającą placówką prowadzoną przez Zespół Ośrodków Wsparcia. Oferta skierowana będzie do nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+, mieszkających w Lublinie. Uczestnicy otrzymać mogą różne formy wsparcia, pomagające w prowadzeniu samodzielnego, aktywnego życia. Prowadzony jest już nabór chętnych do korzystania z oferty placówki. Pracownicy po otrzymaniu zgłoszeń i zapoznaniu się z oczekiwaniami i potrzebami uczestników zajęć zaproponują udział w jednej z form wsparcia. Mieszkańcy zainteresowani wzięciem udziału w rekrutacji do Centrum proszeni są o kontakt telefoniczny pod numerem 880 523 419.

Centrum będzie w budynku Szkoły Podstawowej Nr 43 przy ul. Józefa Śliwińskiego 5 w Lublinie. Wydzieloną część szkoły zmodernizowano i przystosowano do potrzeb osób starszych.

- Do dyspozycji seniorów będą dwie przestronne sale, kuchnia z aneksem kuchennym oraz toalety. Sala świetlicowa, która będzie pełniła funkcję miejsca spotkań i jadalni, wyposażona będzie m.in. w stoły z krzesłami, fotele, szafę, komodę, laptop, telewizor, rzutnik i ekran do projekcji filmów oraz radioodtwarzacz. W sali rekreacyjnej  przewidziano sprzęt do ćwiczeń – rowerek stacjonarny, bieżnia, rotory oraz inne drobne przyrządy. W pomieszczeniu, w którym znajduje się w pełni wyposażony aneks kuchenny będzie możliwe przeprowadzanie zajęć z zakresu terapii kulinarnej. W Centrum znajdują się dwie toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Osobom w wieku 60+, nieaktywnym zawodowo i samodzielnym, placówka proponuje uczęszczanie do Punktu Dziennego Pobytu. Zapewni on 30 miejsc i czynny będzie od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-15.00. Seniorzy mają do wyboru m.in. zajęcia terapeutyczno-aktywizujące i edukacyjne (zajęcia muzyczne, plastyczne, literackie, kulinarne, ruchowe, treningi pamięci, nordic walking), fizjoterapię i masaże czy udział w uroczystościach, spotkaniach towarzyskich i okolicznościowych oraz atrakcyjne wyjścia, spacery i wycieczki. Będą mieli też zapewnione wsparcie psychologiczne i socjalne, a zajęcia będą prowadzone przez terapeutów. Ułatwieniem jest możliwość skorzystania na miejscu z obiadów. Koszty uczestniczenia w zajęciach i wydarzeniach uzależnione są od wysokości dochodu.

Do tego, w ramach Centrum również Środowiskowy Klub Seniora przeznaczony dla samodzielnych i aktywnych osób starszych. Oferta Klubu to m.in.i: zajęcia rozwijające zainteresowania (plastyczne, muzyczne, poetyckie, rękodzielnicze), zajęcia ruchowe, treningi pamięci, spacery, wycieczki i zabawy taneczne, wspólne obchodzenie świąt i uroczystości, spotkania integracyjne. Środowiskowy Klub Seniora będzie czynny w godz. 15.00-17.00. Ilość chętnych zadecyduje o częstotliwości spotkań, przewiduje się utworzenie 40 miejsc. Uczestnictwo w zajęciach będzie bezpłatne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy