Reklama

Reklama

Lublin: Ponad 100 nowych ochotników dołączyło do terytorialsów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: 2 LBOT

Lublin: Ponad 100 nowych ochotników dołączyło do terytorialsów - Zdjęcie główne

Lublin: Ponad 100 nowych ochotników dołączyło do terytorialsów | foto 2 LBOT

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączyło 102 nowych żołnierzy-ochotników. Przejdą szkolenia podstawowe i wyrównawcze.

Reklama

Nowi żołnierze - ochotnicy, którzy dołączyli do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej to mieszkańcy województwa lubelskiego. Wśród nich są uczniowie ostatnich klas szkół mundurowych, studenci, osoby pracujące zawodowo, jak również byli mundurowi i rezerwiści.  

W gronie ochotników są bracia bliźniacy, którzy razem postanowili złożyć dokumenty do zamojskiego batalionu 2 LBOT. Dostali przydział na stanowisko strzelca wyborowego. Obaj służyli już wcześniej w służbach mundurowych – Marek w Policji, a Damian w Straży Granicznej. Jak sami mówią, trudno rozstać się z mundurem, dlatego postanowili wstąpić w szeregi terytorialsów. Dodatkowo szeregowy Marek przyznaje, że jednym z powodów dla którego podjął taką decyzję jest realizowany w 2 LBOT projekt GPR K-9 czyli Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami. - Mam duże doświadczenie w pracy z czworonogami w Policji i mógłbym tutaj wykorzystać swoje doświadczenia - mówi.

Kandydaci, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, a żołnierze rezerwy 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

- „Szesnastka” obejmuje szereg zagadnień z wiedzy ogólnowojskowej, ze szczególny uwzględnieniem podstaw strzelectwa, taktyki, topografii oraz pierwszej pomocy medycznej. Zajęcia poprowadzą doświadczeni instruktorzy z kompanii szkolnej 2 LBOT. Po zaliczeniu egzaminu końcowego – tzw. „pętli taktycznej” oraz złożeniu uroczystej przysięgi, ochotnicy zasilą bataliony lekkiej piechoty w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

Mieszkańcy naszego regionu, którzy są zainteresowani służbą w 2 LBOT mogą skorzystać z najbliższych terminów szkoleń organizowanych w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Szkolenia podstawowe: 30.06-15.07.2023 r., 28.07-12.08.2023 r., 15-30.09.2023 r., szkolenia wyrównawcze: 01-23.07.2023 r. (weekendowo), 28.07-04.08.2023 r. 15-22.09.2023 r. Wnioski o powołanie należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekruterami 2 LBOT - kontakty dostępne są na https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy