Reklama

Reklama

Lubelscy terytorialsi biorą udział w największych, wojskowych ćwiczeniach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: 2 LBOT

Lubelscy terytorialsi biorą udział w największych, wojskowych ćwiczeniach - Zdjęcie główne

Lubelscy terytorialsi biorą udział w największych, wojskowych ćwiczeniach | foto 2 LBOT

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli udział w największym tegorocznym ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP – ANAKONDA-23. Bierze w niej udział łącznie około 13 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset przedstawicieli z państw NATO i krajów partnerskich. 

Reklama

- Jednym z epizodów ANAKONDY-23 na Lubelszczyźnie była przeprawa przez rzekę Wieprz. Scenariusz zakładał przeprawę ciężkiego sprzętu i wyposażenia wojskowego w tym, m.in. polskich Rosomaków, rumuńskich wozów bojowych Piranii i słoweńskich transporterów opancerzonych Valuk. - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Zadania lubelskich terytorialsów polegały na ubezpieczeniu przeprawy oraz koordynacji przemieszczania się sił i środków pododdziałów pancerno-zmechanizowanych w okolicach przeprawy. Żołnierze wystawili również posterunki obserwacyjne oraz prowadzili patrole w celu zabezpieczenia swobodnego manewru przez główne szlaki komunikacyjne w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. Ważne zadanie realizowała Grupa Rozpoznania Obrazowego 2 LBOT, która prowadziła obserwację terenu z powietrza za pomocą bezzałogowych statków powietrznych FlyEye. Warto podkreślić, że lubelscy terytorialsi realizują swoje zadania przez cały czas trwania ćwiczenia ANAKONDA-23 na terytorium województwa lubelskiego, czyli w swoim stałym rejonie odpowiedzialności.  

Terytorialsi kolejny raz uczestniczą w tym ćwiczeniu. Do udziału w ANAKONDZIE-23 zostały zaangażowane brygady rozmieszczone wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski. W czasie ćwiczenia żołnierze WOT wspierają wojska operacyjne w działaniach taktycznych prowadzonych w rejonie odpowiedzialności jednostek WOT. Wyznaczone Grupy Rozpoznania Obrazowego poprowadzą obserwację z powietrza, a wyniki są wykorzystywane w działalności operacyjnej. Terytorialsi działają z funkcjonariuszami innych służb podległych pod MSWiA oraz z kluczowymi elementami układu pozamilitarnego z województw północnej, centralnej, a zwłaszcza wschodniej Polski.  

Ćwiczenia ANAKONDA-23 jest przedsięwzięciem o charakterze defensywnym. Ma doskonalić umiejętności i możliwości skutecznego działania Wojska Polskiego, jak i pozostałych służb mundurowych zaangażowanych w ćwiczenie.

- Jest ono bardzo istotne dla wszystkich obywateli, którzy chcą mieć pewność, że Państwo Polskie dobrze przygotowało się do obrony naszych granic. Motto tegorocznego ćwiczenia brzmi: Służymy aby zwyciężać dla przyszłych pokoleń. My tworzymy zwycięstwo. Scenariusz AN-23 przygotowywany jest w taki sposób, aby jak najbardziej przypominał rzeczywistą sytuację. Ponadto działania zaplanowane zostały z uwzględnieniem doświadczeń płynących z wojny trwającej w Ukrainie. Całość ćwiczenia wpisuje się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń i dylematów strategiczno-operacyjnych, które występują wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w szczególności w regionie Morza Bałtyckiego - dodaje por. Marta Gaborek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy