Reklama

Reklama

Lubelscy terytorialsi ćwiczyli z amerykańskimi żołnierzami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: 2 LBOT

Lubelscy terytorialsi ćwiczyli z amerykańskimi żołnierzami - Zdjęcie główne

Lubelscy terytorialsi ćwiczyli z amerykańskimi żołnierzami | foto 2 LBOT

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w zmaganiach "SpurRide", które zorganizował 1 batalionu z 9 Pułku Kawalerii ("Head Hunters").

Reklama

- Zmagania były podzielone na dwa etapy. Pierwszy, odbywał się na placu apelowym Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych-Orzysz. Rozpoczął się o godz. 24:00, a zakończył po godz. 05:00. Uczestnicy podzieleni byli na międzynarodowe zespoły. Ta faza była połączeniem ćwiczeń fizycznych i wykonywania zadań z siedmiu obszarów tematycznych (m.in. terenoznawstwa, medycyny pola walki czy taktyki) - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT. - Wszystko odbywało się w strugach padającego deszczu. W tym etapie sprawdzano wytrzymałość uczestników na obciążenia psychofizyczne i ich działanie w stresie, będąc pod presją nieustannie wydających komendy, krzyczących instruktorów.  

Drugi etap żołnierze musieli pokonać pieszo. Każda drużyna dostała worek z piaskiem, który musiał być transportowany do mety. Na  całej trasie 32 km przemarszu, na uczestników czekały zadania takie jak np. czołganie w trudnych warunkach, przepychanie pojazdu Humvee, przygotowanie rannego do transportu medycznego, dostarczenie oraz obliczanie zużycia amunicji artyleryjskiej, wykonanie procedury Call For Fire (wzywania wsparcia ogniowego), pokonanie przeszkody wodnej.

Po powrocie do bazy na uczestników czekały kolejne konkurencje fizyczne m.in. przetaczanie opon, wykonywanie pompek. Potem na placu apelowym odbywała się ceremonia. Musieli rozliczyć się z transportowanych worków z piaskiem. Amerykańscy instruktorzy rozcinali je i z ich wnętrza wyjmowali ostrogi – nagrodę za ukończenie zmagań.   Zdobywcy ostróg zostali wpisani do księgi pamiątkowej i zostali przyjęci do "Order ofthe Spur", czyli zakonu ostrogi.  

W zmaganiach brały udział 3 drużyny żołnierzy WOT z brygad: 1 Podlaskiej, 2 Lubelskiej oraz 5 Mazowieckiej. Organizatorem byli Amerykanie pełniący służbę w ramach Batalionowej Grupy Bojowej w Polsce. Startowali także żołnierze wojsk operacyjnych, a także innych państw, m.in. Kanady, Chorwacji i Rumunii.  

- Wszystkim terytorialsom udało się zdobyć amerykańskie ostrogi. Jednakże pomimo tego, że rajd w swojej idei nie przewidywał podium warto zaznaczyć, że reprezentacja 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w najkrótszym czasie, spośród wszystkich 14 drużyn pokonała całą trasę - dodaje por. Gaborek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy